Izrael kritizován mezinárodními organizacemi

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Mapa pásma Gazy

Několikadenní vojenská operace Izraele vůči Palestině vzbudila nesouhlas nejen celé řady zemí světa, ale také mezinárodních organizací.

Mezinárodní výbor Červeného kříže prohlásil, že Izrael „selhal při plnění svých závazků týkajících se mezinárodního humanitárnímu práva postarat se o zraněné a evakuovat je.“ Dle jeho vyjádření se jedná o nepřijatelné chování. Červený kříž vyslal své pracovníky do pásma Gazy již v sobotu, avšak židovský stát umožnil jejich příjezd teprve ve středu. Na místě zdravotníci měli zažít „šokující scény“, kdy např. objevili čtyři malé děti čekající u mrtvol svých matek. Analytici se shodují, že se jedná o nezvykle silnou kritiku od organizace považované za neutrální.

Amnesty International, která hájí lidská práva, zase obvinila obě strany, že ohrožují životy civilistů. Za „obzvlášť znepokojivé“ označila AI využívání civilistů coby lidských štítů jak ze strany Izraelců, tak ze strany Palestinců. AI ve svém prohlášení mj. uvedla: „Bojovníci na obou stranách nesmějí provádět útoky z civilních míst. Pokud však k útokům používají domy civilistů, neznamená to, že tyto domy a jejich civilní obyvatelé představují legitimní vojenské cíle.“

Třetí organizací, která jednání Izraele odsoudila, je Organizace spojených národů. Reagovala tak na středeční incident, kdy izraelští vojáci zastřelili řidiče OSN vezoucího humanitární pomoc do Gazy. Stalo se tak přitom v době tříhodinového příměří vyhlášeného Izraelem. Dle OSN bylo vozidlo řádně označeno symboly této organizace a vojáci tak k útoku na auto neměli žádný důvod. Úřad pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě vydal prohlášení, že kvůli „vzrůstajícím nepřátelským akcím proti našim objektům a personálu“ ruší až do odvolání veškerou svou činnost v pásmu Gazy.

Nad incidentem vyjádřil své politování i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který předsedá radě ministrů zahraničních věcí Evropské unie. Prohlásil, že „po zasažení školy spravované OSN je toto další otřesná událost, ke které navíc došlo během tříhodinového příměří vyhlášeného Izraelem. Jen to dokazuje, že při každé válce nevyhnutelně dochází k tragickým úmrtím nevinných lidí. Opakujeme proto svou výzvu: s příměřím nelze otálet.“

Reakce Izraele zatím není známa.

Zdroje[editovat]

  • GAZDÍK, Roman. Červený kříž viní Izrael: Nepomáháte raněným. Šokující. Aktuálně.cz [online]. 2009-01-08 [cit. 2009-01-08]. Dostupné z: [1].

Související zprávy[editovat]