Izrael se dohodl s Hamasem. Vymění tisícovku Palestinců za Šalita

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Plakát za propuštění Gilada Šalita

Izraelské i palestinské úřady potvrdily, že se izraelská vláda dohodla s militantním palestinským hnutím Hamas na propuštění zadržovaného vojáka Gilada Šalita. Dohoda vyjednaná přes egyptského prostředníka zahrnuje propuštění zhruba tisícovky Palestinců vězněných v Izraeli.

Premiér Benjamin Netanjahu přesvědčil večer svou vládu, aby tuto dohodu podpořila. Pokud by podle Netanjahua všechno proběhlo hladce, mohl by se Šalit, který byl zadržován déle než pět let, vrátit domů během několika dnů. Netanjahu se domnívá, že Izrael dosáhl nejlepších možných podmínek dohody, která byla podepsána dnes.

Rodina vojáka a lidé, kteří se zasazovali o jeho propuštění, přivítali zprávu s nadšením.

Oslavy ale vypukly i v Pásmu Gazy, které je od roku 2007 pod kontrolou Hamasu. Tam oznámil dohodu lídr Hamasu Chálid Mašál. Řekl, že po letech vyjednávání bylo dosaženo dohody o propuštění mnoha Palestinců výměnou za jediného Izraelce. Mezi propuštěnými Palestinci mají být podle televize v Gaze i ženy, děti a také někteří významní palestinští úředníci.

Šalit byl zadržen v průběhu výpadu z pásma Gazy do jižního Izraele v červnu 2006. Tehdy mu bylo 19 let. Po dlouhou dobu nebyly známé informace o jeho osudu a objevily se i spekulace o jeho smrti.

Zdroje[editovat]