Přeskočit na obsah

Izrael ve sporu s Británií kvůli jejímu zákonu o válečných zločinech

Z Wikizpráv

Středa

Britský ministr zahraničí William Hague přijel do Izraele jednat, místo toho musí hasit spor

Izrael přerušil strategické rozhovory s Velkou Británií v protestu proti britskému zákonu, který umožňuje zadržet cizince podezřelé z válečných zločinů. Izraelští úředníci to oznámili krátce poté, co britský ministr zahraničí William Hague přiletěl do Izraele na dvoudenní návštěvu.

Na začátku týdne izraelský ministr pro zpravodajské služby Dan Meridor zrušil svou cestu do Londýna z obav, že může být zadržen. Byl poslední z řady izraelských úředníků, kteří měli obavy kvůli britskému principu všeobecné jurisdikce. Podle tohoto výkladu mohou být válečné zločiny a zločiny proti lidskosti stíhané v Británii i v případě, že nebyly spáchané na jejím území.

Propalestinští aktivisté vytvářejí nátlak na britské úřady, aby zadržovaly Izraelce údajně zodpovědné za válečné zločiny proti Palestincům v průběhu arabsko-izraelských konfliktů.

V prosinci Velká Británie varovala bývalou ministryni zahraničí Tzipi Livniovou, že může být zatčena kvůli obviněním z válečných zločinů při válce v Gaze v roce 2008. Livniová pak svou návštěvu zrušila.

Británie a Izrael zahájily „zvláštní strategické rozhovory“ před dvěma lety ve snaze o zlepšení vzájemných vztahů.

Podle agentury Associated Press Hague řekl, že britský parlament pracuje na novelizaci tohoto opatření tak, že nadále nebude moci být používán z „triviálních nebo politických důvodů“.

Zdroje[editovat]