Izraelský Ústav soudního lékařství odebíral v 90. letech nezákonně orgány

Z Wikizpráv

Pátek

V rozhovoru v roce 2000 připustil Dr. Jehuda Hiss, bývalý šéf Ústavu soudního lékařství Abú Kábira poblíž Tel Avivu, že v 90. letech patologové ústavu odebírali orgány izraelských vojáků, izraelských občanů, Palestinců a zahraničních pracovníků.

Ve 125 případech Dr. Hiss a jeho podřízení odebrali orgány, kosti a tkáně bez svolení a často i proti vůli rodiny zemřelého.

Součástí ústavu Abú Kábira je i "muzeum lebek", zřízené Dr. Hissem, v jehož sbírkách se nalézají lebky vojáků izraelské armády střelených do hlavy. Dr. Hiss je dále vyšetřován pro prodej orgánů a padělání důkazů.[1]

Dr. Hiss byl zproštěn funkce ředitele ústavu a krátce poté bylo zahájeno vyšetřování, ale nadále zůstává primářem patologie Ústavu.

V rozhovoru Dr. Hiss prohlásil, že „části těl byly použity v nemocnicích k transplantacím (např. transplantace rohovky). Byly zaslány státním nemocnicím“. Údaje z rozhovoru později potvrdila v svém prohlášení izraelská armáda: „Tato aktivita skončila před deseti lety a již se to neděje.“

Otázkou stále zůstává, zda je pravdivé tvrzení zveřejněné švédskými novinami Aftonbladet, že izraelští vojáci odebírali orgány mrtvým i živým Palestincům a že Izraelci údajně záměrně zabíjeli Palestince kvůli jejich orgánům. Izrael tato obvinění důrazně popřel a označil článek v Aftonbladet za „antisemitský“.[2]

Zdroje[editovat]

  • Israeli forensic institute illegally harvested organs in the '90s. Wikinews [online]. 2009-12-24, rev. 2009-12-24 [cit. 2009-12-25]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • ČTK. Izrael přiznal, že odebíral orgány bez dovolení. Týden [online]. 2009-12-23 [cit. 2009-12-27]. Dostupné z: [4].
  1. „According to evidence submitted in the past, Abu Kabir had a “museum of skulls“ set up by Dr. Hiss that included the skulls of IDF soldiers that had been shot in the head.“ IN: Infamous Chief Pathologist to Once Again Evade Punishment. Israel National News [online]. 2005-09-26. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  2. „Není však nic, co by dokazovalo tvrzení švédského deníku Aftonbladet, že izraelští vojáci zabíjeli Palestince kvůli orgánům. Izraelské vedení označilo toto obvinění za protisemitské.“ IN: Izrael přiznal, že odebíral orgány bez dovolení. Týden [online]. . Dostupné z: [2].