Přeskočit na obsah

Izraelský prezident v Česku

Z Wikizpráv

Pondělí

Izraelský prezident Šimon Peres (vlevo) a český prezident Václav Klaus při ceremonii na Národním hřbitově Terezín, 3/2009

Izraelský prezident Šimon Peres dnes přijel na pozvání prezidenta Václava Klause do České republiky. Jedná se o jeho již v pořadí pátou návštěvu Česka. Podle plánu měla trvat jeho návštěva až do středy, avšak nakonec se musí kvůli zítřejšímu jmenování nové izraelské vlády Benjamina Netanjahua vrátit dřív. S celou návštěvou se pojí mimořádná bezpečnostní opatření na všech místech jeho cesty. Mezi Peresův program patřil uvítací ceremoniál na Pražském hradě, podepsání bilaterálních česko-izraelských smluv o podpoře průmyslového výzkumu a vývoje v soukromé sféře, oběd s předsedou senátu Přemyslem Sobotkou, návštěva Národního hřbitova a bývalého koncentračního tábora Terezín a večeře s prezidentem Václavem Klausem a jeho manželkou.

Přítomná hradní stráž

Do Terezína přijel prezident Peres společně s Václavem Klausem za doprovodu kolony vozů, v níž nechyběla ani sanita. Celý prostor byl zabezpečen ozbrojenci se samopaly a ochrankou. Slavnostnímu položení věnců a návštěvě izraelské hlavy státu přihlíželo přibližně sto až dvě stě občanů, včetně žáků terezínské základní školy. Celého ceremoniálu se zúčastnila hradní stráž a hradní vojenská kapela, která po příjezdu prezidentů zahrála zahrála izraelskou a poté českou hymnu. Po slavnostním položení věnců a krátkém setkání s představiteli kraje a města, si hlava izraelského státu prohlédla náhrobky Židů, kteří zde zahynuli během holocaustu. Poté se prezident zastavil u žáků základní školy a některým z nich věnoval autogram. Po návštěvě zdejšího památníku se s prezidentem Klausem přesunuli k terezínskému krematoriu, kde bylo během války zpopelněno na třicet tisíc Židů. Většinu z popela poté nacisté vysypali do nedaleké řeky Ohře. Po prohlídce krematoria následoval přesun prezidentů do centra Terezína a následně zpět do Prahy.

Zdroje[editovat]

  • ŠESTÁK, Martin. Peres stihl v ČR schůzi s Klausem i návštěvu Terezína. ČT24 [online]. 2009-03-30 [cit. 2009-03-30]. Dostupné z: [1].
  • Peres v Terezíně: Pro zvěrstva holokaustu není rozhřešení. České noviny [online]. 2009-03-30 [cit. 2009-03-30]. Dostupné z: [2].