Izraelský voják Gilad Šalit se po pěti letech dostal na svobodu

Z Wikizpráv

Úterý

Gilad Šalit zdraví po propuštění premiéra Netanjahua

Izraelský voják držený více než pět let palestinskými únosci se vrátil domů. Izrael výměnou za to propustil více než 400 Palestinců a další budou následovat. Zatím izraelské věznice opustilo 477 Palestinců, z toho 27 žen. Jde o jednu z největších podobných palestinsko-izraelských výměn vězňů a zajatců v historii. Propuštění četaře Gilada Šalita potvrdil mluvčí izraelské armády krátce po poledni. Z domova byl od 25. června 2006, kdy ho ozbrojenci z hnutí Hamás zajali při vykonávání služebních povinností na izraelském území.

Hamás předal Šalita egyptským zprostředkovatelům a tamní úřady ho rychle dopravili k Izraelcům.

Na palestinských územích mezitím začaly oslavy návratu desítek vězněných Palestinců, někteří z nich byli za mřížemi po desetiletí.

Propuštění vězňů uvítal i prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Připomněl i jiné části dohody s izraelskou vládou o propuštění dalších skupiny Palestinců. „Žádáme Izraelce, aby dodržovali své sliby,“ vyzval. Podle dohody má Izrael propustit během dvou měsíců zhruba 550 dalších Palestinců. V izraelských vězeních ale zůstává odhadem na šest tisíc dalších Palestinců. Hnutí Hamás požaduje svobodu pro všechny z nich.

Dohoda navíc vyvolala spory v Izraeli. Propuštění některých pachatelů teroristických útoků vyvolalo hněv rodin obětí palestinských útoků. U jiných Izraelců propuštění vedlo k obavám, že se osvobození Palestinci záhy vrátí k terorismu a dojde k opětovnému růstu násilí.

Zdroje[editovat]