Přeskočit na obsah

Jídlo zvednuté z podlahy je menší problém než dudlíky

Z Wikizpráv

Úterý

Komiks ilustrující pověru pěti sekund. Bakterie na něm dostávají pokyn, aby se spadlého chipsu nedotýkaly, dokud neuplyne příslušná doba

Vědci z Metropolitní univerzity v Manchesteru (MMU) zkoumali, zda je něco pravdy na lidové pověře, že můžete sníst jídlo, které vám upadlo na podlahu, pokud ho zvednete dost rychle. Podle testů provedených na pěti druzích jídla k přehnaným obavám neexistuje důvod. Pokud ale pravidelně vytíráte (nejlépe jednou denně) a měníte pravidelně mop na vytírání (aspoň jednou za tři měsíce).

Vědci experimentovali s chlebem namazaným zavařeninou, se šunkou, sušeným ovocem, vařenými těstovinami a sušenkou. Nechali je na podlaze po dobu tří, pěti a deseti sekund. Ve většině případů nezaznamenali nárůst počtu bakterií. Vysvětlení nacházeli různé - od nevhodnosti sladkého prostředí zavařeniny pro růst bakterií, přes nízkou přilnavost povrchu sušenky až po konzervační soli v šunce. Konzumace jídla zejména s vysokým podílem cukru nebo soli jsou v takovéto modelové situaci nejméně riskantní. Problematické byly makarony, které jevily známky znečištění bakterií Klebsiella, která způsobuje zdravotní potíže v dýchacím nebo vylučovacím ústrojí.

Horší je to také s dětskými šidítky, čili dudlíky. U nich po podobném pokusu vědci zjistili nárůst počtu škodlivých bakterií E. coli a Pseudomonas. „Pseudomonas je bakterie, která může způsobit zdravotní problémy lidem se sníženou imunitou,“ vysvětlila Kathy Leesová z MMU.

Pět maminek, které se účastnily studie, přiznalo, že jim jídlo či dudlíky padají na zem prakticky denně. „Nechávají přitom své děti, aby takové jídlo jedly a aby si braly dudlíky zpět do úst,“ dodala Lindsey Taylorová ze společnosti Vileda.

Vileda, která se zabývá výrobou čisticích prostředků, si výzkum MMU objednala.

Zdroje[editovat]

  • Do YOU believe in the three second rule? Scientists reveal whether food dropped on the floor is safe to eat (if it's picked up quickly enough). Daily Mail [online]. 2012-05-03 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)