JPMorgan prodělal v obchodech dvě miliardy dolarů

Z Wikizpráv

Pátek

Newyorské ústředí JPMorgan Chase

Finančnický gigant JPMorgan Chase přiznal, že vinou vlastních chyb čerstvě prodělal při obchodech na dvě miliardy dolarů (téměř 40 miliard korun). Informaci zveřejnil výkonný ředitel firmy Jamie Dimon. Za příčiny označil „chyby, ledabylost a špatný úsudek“. Riskantní zajištění operací navíc může zvýšit ztrátu o další miliardu. Akcie JPMorgan Chase v reakci na oznámení propadly o sedm procent.

Sekce ředitelky investic tak ve druhém čtvrtletí nepochybně do ztráty, předpokládá se, že ve výši zhruba 800 milionů dolarů. Svůj podíl na ztrátách má mít i v Londýně sídlící obchodník JPMorgan Bruno Michel Iksil, přezdívaný Londýnská velryba, jehož zajišťovací strategie údajně ve velkém spočívala na potenciálně riskantních obchodech na finančních trzích. Zdroj blízký bance ale řekl BBC, že Iksil je jen jeden z mnoha bankéřů, kteří se podíleli na velkém portfoliu podobných obchodů.

Ekonom Mark Williams z Bostonské univerzity varoval, aby daňoví poplatníci nebrali informace o ztrátách JPMorgan na lehkou váhu. V minulosti totiž potíže podobně velkých bank vedly k nutnosti záplatovat je ze státních prostředků.

Zdroje[editovat]

  • JPMorgan reveals shock $2bn trading loss on investments. BBC [online]. 2012-05-11 [cit. 2012-05-14]. Dostupné z: [1]. (anglicky)