Přeskočit na obsah

Jako jednu z odvet za Nobelovu cenu zrušila Čína norský muzikál

Z Wikizpráv

Úterý

Norská ministryně rybolovu Lisbeth Bergová-Hansenová ukončí svou návštěvu Pekingu, když s ní čínská strana odmítla jednat. Byl to další z příkladů odvetných opatření za udělení Nobelovy ceny Liou Siao-poovi

Čína zrušila představení norského muzikálu jako „trest“ za udělení Nobelovy ceny za mír vězněnému disidentovi Liou Siao-poovi. Dnešní oznámení je posledním ze série kroků, které Čína podnikla, aby vyjádřila Norsku, kde sídlí Nobelův výbor, svou nespokojenost s udělením ceny.

Skladatel muzikálu Some Sunny Night Thomas Stanghelle potvrdil, že čínské úřady zrušili listopadová představení ve městech Wu-chanu a Pekingu. Norským novinám řekl, že opatření je trestem pro vězněného Lioua.

Čínské ministerstvo zahraničí tvrdí, že cizí politici ukázali „neúctu k čínskému soudnímu systému“, když podporují udělení ceny Liouovi. Tento prodemokratický aktivista byl odsouzen na 11 let do vězení, když byl uznán vinným z podněcování k podvratné činnosti. Čína ho označuje za kriminálníka.[1]

Dnes také Čína zrušila druhé jednání s norskou ministryní rybolovu. Norské úřady informovaly, že ministryně Lisbeth Bergová-Hansenová ukončí svou návštěvu Pekingu, když byla v průběhu tohoto týdne už podruhé odmítnuta. Čínští politici varovali, že vztahy s Norskem utrpí, pokud Liou získá toto ocenění, a na páteční oznámení Nobelova výboru odpověděl Peking pohněvanou reakcí.

Zdroje[editovat]

  1. China says Nobel prize shows lack of respect. Reuters [online]. 2010-10-12 [cit. 2010-10-12]. Dostupné z: [1]. (anglicky)