Jančíkův mluvčí odstraňoval informace z Wikipedie

Z Wikizpráv

Středa

Andrea Češková a Milan Jančík

Mluvčí starosty Prahy 5 Milana Jančíka Radovan Myslík předevčírem a včera editoval z počítače úřadu městské části heslo na otevřené encyklopedii a odstranil z něj jako neregistrovaný editor části kritizující jeho šéfa.

Svou aktivitu posléze vysvětloval tím, že se pouze snažil doplnit životopis a webové stránky starosty. Ke smazání kritických textů dle něj došlo omylem. Nevysvětlil však, jak je možné, že zmizely pouze kritické pasáže, zatímco zbytek textu ne. Ve svém prohlášení dále Myslík uvedl, že jednal pouze ze své vlastní vůle.

Otevřený dopis Radovana Myslíka[editovat]

Vážení kolegové,

okolnosti mě nutí reagovat na události kolem umělé kauzy kolem Wikihesla Jančík, činím tak tedy formou tohoto otevřeného dopisu.

Články Aleše Berného a Tomáše Syrovátky v MF Dnes jsou založeny na nepravdivých faktech- autoři si bohužel nedokázali ověřit informace použité v článku, nebo se spíše jen snažili svézt pod velmi malichernou záminkou na vlně zájmu o kontroverzního starostu Prahy 5 Milana Jančíka. Tomáš Syrovátka navíc nemá ani tu slušnost mě upozornit, že se jedná o rozhovor pro noviny a navíc ještě nahrávaný. Navíc jsem podle něj „potají“ odstranil tyto informace. Mám z toho tedy chápat, že bych měl každý svůj editační krok na Wikipedii konzultovat s novináři Mladé Fronty Dnes?

Zde je vysvětlení celé situace.

Sledování informačních serverů patří mezi mé povinnosti a při prohlížení Wikipedie mě zaujal článek, nebo spíše wikipedistickou hantýrkou „pahýl“ týkající se naší městské části Praha 5, a dále pak právě starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Hodlal jsem velmi kusé informace doplnit o životopis a webovou adresu Milana Jančíka, neboť právě toto počínání tvoří základ budování informačního systému zmíněné encyklopedie. V průběhu editace došlo mou chybou ke smazání stávajícího textu. Správce stránek tuto změnu vrátil zpět, což lze ověřit právě v historii na Wikipedii. Z mé strany následoval editační pokus doplnění o životopis, odkaz na internetové stránky a email správci s omluvou za nesprávný postup pramenící z mé nezkušenosti se vkládáním textu do encyklopedie. Dále jsem jej požádal o pomoc při vkládání informací na stránky Wikipedie. Administrátorovi jsem sdělil, že opravdu nebylo mým úmyslem mazat informace na stránkách již obsažené, nýbrž doplnit je podle mého názoru relevantními informacemi. Kritizoval jsem rovněž obsah hesla, který je podle pravidel pro vkládání příspěvků na Wikipedii nevyvážený a zoufale nekompletní, o čemž se může přesvědčit každý, kdo si na stránkách dané heslo vyhledá. Přístup správce, se kterým jsem od úterního rána komunikoval, byl velmi korektní a podal mi patřičné informace o možnosti editací hesel na Wikipedii.

Zajímavé je že v článku v MF Dnes se „Jeden z českých správců Wikipedie“ vyjádřil: „O takto brutální zásah do encyklopedie se dosud žádný z českých politiků nepokusil. Wikipedie je po celém světě naprosto apolitická a nezávislá, proto je něco takového nepřípustné.“

Rád bych toto vyjádření komentoval:

1. - O zásah se dosud nikdo z politiků nepokusil. Dobrá, to trvá i nadále. Nejsem politik.

2. -Wikipedie má být apolitická a nezávislá: neměla by tedy podávat nezávislé informace? Je tedy nějaký důvod, aby nebylo umožněno vložit například biografické informace?

Celá umělá kauza působí naopak politicky velmi angažovaného „jiného správce“, kterému se v rozporu s kodexem Wikipedie starosta Jančík zkrátka nelíbí. Je zajímavé, že ačkoliv je editace stránky pozastavena, objevila se dnes v hesle nová informace. Zkrátka někdo editovat může, někdo ne.

Celá má snaha tedy byla zaměřena na vložení dalších informací, nikoliv manipulace s již vloženými. Na důkaz svého tvrzení přikládám záznam příslušné komunikace se správci Wikipedie.[1]

Zdroje[editovat]

  • ČT24. Mluvčí chtěl vylepšit Jančíkův životopis na Wikipedii. ČT24 [online]. 2009-12-30, rev. 2009-12-30 [cit. 2009-12-30]. Dostupné z: [1].
  • SYROVÁTKA, Tomáš. Skandály starosty Jančíka zmizely z Wikipedie. Vymazal je mluvčí. iDNES.cz [online]. 2009-12-30 [cit. 2009-12-30]. Dostupné z: [2].
  • ČTK. Mluvčí Jančíka smazal z Wikipedie starostovy skandály. Vícekrát, prý omylem. iHNed.cz [online]. 2009-12-30, rev. 2009-12-30 [cit. 2009-12-30]. Dostupné z: [3].
  1. Diskuse:Milan Jančík [online]. Wikipedie. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy[editovat]