Japonci evakuovaní kvůli zemětřesení se mohli nakrátko podívat domů

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Město Namie, postižené cunami a vylidněné evakuací kvůli elektrárně Fukušima

Úterý 10. května 2011

Skoro sto Japonců dostalo svolení ke krátkodobému návratu do svých domů nedaleko jaderné elektrárny Fukušima, aby si mohli vyzvednout účetní dokumenty, léky a další osobní věci. Bylo to poprvé, co se někdo směl vrátit do 20kilometrové ochranné zóny po evakuaci nařízené kvůli zemětřesení a cunami, jež zničily chladicí systém elektrárny a způsobily velké úniky radiace. Na konci dubna několik lidí zákaz návratu porušilo bez svolení a bylo za to právně postiženo.

Obyvatelé evakuovaných domů dostali ochranné oblečení, dozimetry na měření radiace a vysílačky. Po dvouhodinové návštěvě byli podrobeni kontrole. Do konce května se plánují další povolené návštěvy do celkem devíti obcí v ochranné zóně.

Provozovatel energie, společnost TEPCO zahájila jednání s japonskou vládou o zajištění odškodnění jak pro fyzické osoby, tak pro společnosti, postižené následky jaderného neštěstí. Společnost je prý připravena pokračovat v krocích, které zajistí její provoz i po vynaložení značných prostředků na odškodnění, záchranářské práce a odstranění škod. Již nyní snížila o polovinu platy členů správní rady, o čtvrtinu mzdy vedoucích pracovníků a o pětinu platy řadových zaměstnanců.

Zdroje[editovat]