Japonci evakuovaní kvůli zemětřesení se mohli nakrátko podívat domů

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Město Namie, postižené cunami a vylidněné evakuací kvůli elektrárně Fukušima

Úterý

Skoro sto Japonců dostalo svolení ke krátkodobému návratu do svých domů nedaleko jaderné elektrárny Fukušima, aby si mohli vyzvednout účetní dokumenty, léky a další osobní věci. Bylo to poprvé, co se někdo směl vrátit do 20kilometrové ochranné zóny po evakuaci nařízené kvůli zemětřesení a cunami, jež zničily chladicí systém elektrárny a způsobily velké úniky radiace. Na konci dubna několik lidí zákaz návratu porušilo bez svolení a bylo za to právně postiženo.

Obyvatelé evakuovaných domů dostali ochranné oblečení, dozimetry na měření radiace a vysílačky. Po dvouhodinové návštěvě byli podrobeni kontrole. Do konce května se plánují další povolené návštěvy do celkem devíti obcí v ochranné zóně.

Provozovatel energie, společnost TEPCO zahájila jednání s japonskou vládou o zajištění odškodnění jak pro fyzické osoby, tak pro společnosti, postižené následky jaderného neštěstí. Společnost je prý připravena pokračovat v krocích, které zajistí její provoz i po vynaložení značných prostředků na odškodnění, záchranářské práce a odstranění škod. Již nyní snížila o polovinu platy členů správní rady, o čtvrtinu mzdy vedoucích pracovníků a o pětinu platy řadových zaměstnanců.

Zdroje[editovat]