Japonským premiérem bude Noda

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Jošihiko Noda

Ministr financí Jošihiko Noda se stane novým japonským předsedou vlády. Nahradí svého stranického kolegu z Demokratické strany Naoto Kana. Rozhodlo o tom vnitrostranické hlasování, ve kterém v rozhodujícím kole porazil ministra obchodu a průmyslu Banriho Kajedu. Zítra by měl být ve funkci potvrzen parlamentem.

Nodu čekají náročné úkoly zotavit zemi v období hrozící celosvětové recese poté, co Japonsko zasáhlo na jaře ničivé zemětřesení. Ve svém posledním projevu řekl: „Zatněme zuby a dělejme stabilní, zodpovědnou a vyzrálou politiku.“

I proto, že se chce podle svých slov držet střední cesty, není pravděpodobné, že by se japonská politika vydala směrem k experimentům a extrémům. 54letý Noda je ekonom, který ve funkci ministra financí dbal na rozpočtovou kázeň.

Kajedu podporoval „stínový šógun“ Ičiro Ozawa. Skandály provázená šedá eminence japonské politiky ale nadále disponuje podporou více než stovky zákonodárců za Demokratickou stranu.

Zdroje[editovat]

  • Japan's finance minister Noda to become PM. Channel News Asia [online].  [cit. 2011-08-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)