Je zvažováno obnovení meziměstské tramvaje mezi Bratislavou a Vídní

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Zbytky původní meziměstské tratě. Za pět let budou Bratislavané možná opět jezdit rychlotramvají do Vídně, avšak nová trať bude mnohem modernější

Tramvajové spojení metropolí, které se od sebe nacházejí pouhých 50 km, je již delší dobu snem jak Slováků, tak i Rakušanů. Přitom elektrická dráha mezi oběma městy už jezdila. Její provoz však byl ukončen v roce 1938, když byla Petržalka připojena k třetí Říši.

Po pádu železné opony a hlavně po naprostém otevření hranic díky „Schengenu“ koncem roku 2007, je vybudování takového projektu mnohem reálnější. A díky dobrým vztahům mezi Slovenskem a Rakouskem se o něm i mluví. V současné době je sice v provozu lodní linka a byla připravována i linka DPB z Bratislavy do Hainburgu. Nakonec však z těchto plánů sešlo.

Vybudování meziměstské rychlotramvaje bude potřebovat dobudovat vhodný úsek do Petržalky, kde byla původní trať zrušena, dnes se zde nachází pouze její torzo. Směrem do Rakouska pak budou moci jezdit soupravy již po stávajících kolejích. Odhadované náklady na výstavbu tohoto úseku se pohybují kolem 70 milionů eur, velkou část z nich spolyká most, překonávající dálnici.

Zdroje[editovat]

  • ŠPAČKOVÁ, Iva. Mezi Vídní a Bratislavou může do pěti let jezdit tramvaj. iDNES.cz [online]. 2008-01-03, rev. 2008-01-03 [cit. 2008-06-06]. Dostupné z: [1].
  • Článek o původní trati