Přeskočit na obsah

Jednotky USA opustí Afghánistán v roce 2014

Z Wikizpráv
Američtí vojáci v Afghánistánu

Čtvrtek

Prezident Barack Obama ohlásil zrychlení procesu stahování amerických jednotek z Afghánistánu. Počínaje červencem má letos ze země odejít deset tisíc vojáků, do konce roku 2012 celkem 33 tisíc. Celkový počet amerických jednotek v oblasti je více než sto tisíc. V roce 2014 má skončit přechodné období předávání péče o bezpečnost mezi americkými a afghánskými vojáky a Američané mají zemi definitivně opustit.

Obama prohlásil, že zabitím Usámy bin Ládina, „jediného vůdce, kterého Al-Káida kdy měla“, se sice nic radikálně nezmění, ale stahování vojáků pomůže k postupnému zlepšování situace v zemi.

Prezidentovo rozhodnutí je ze strany některých republikánů, hlavně Obamova oponenta v posledních prezidentských volbách, Johna McCaina, komentováno jako předčasné. Podle nich by měly Spojené státy se stahováním jednotek počkat aspoň do podzimu roku 2012.

Rozhodnutí amerického prezidenta podpořili francouzští a němečtí představitelé s tím, že i jejich jednotky se budou z Afghánistánu stahovat.

Zdroje

[editovat]
  • THOMSON, Beate. US announces troop pullout from Afghanistan. Deutsche Welle [online]. 2011-06-23 [cit. 2011-06-23]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • VÍT, Pohanka. Afghánistán opustí 33 tisíc amerických vojáků, nařídil Obama. Český rozhlas [online]. 2011-06-23 [cit. 2011-06-23]. Dostupné z: [2].