Přeskočit na obsah

Jednotné Rusko vítězí v regionálních volbách

Z Wikizpráv

Neděle

Tramvaj propagující stranu Jednotné Rusko

Ve čtyřech ruských regionech probíhají volby do oblastních zastupitelství. Na Sachalinu, v Zabajkalí, v Irkutské oblasti i v Kuzbasu podle předběžných výsledků jasně vede strana Jednotné Rusko prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina. Volby probíhají také v Čečensku, kde ale uzavřeli volební místnosti nejpozději a nejsou k dispozici relevantní výsledky.

Na Sachalinu jsou už sečteny více než čtyři pětiny hlasů. Vede Jednotné Rusko s 55 % hlasů, komunisté dosáhli 23,5 procenta, liberální demokraté 10 % a Spravedlivé Rusko 8 %.

Poprvé probíhají volby do zabajkalského zastupitelstva, kde došlo ke sloučení dvou dosud samostatných regionů - Čitinské oblasti a Aginského-Burjatského autonomního okruhu. Jednotné Rusko tam podle předběžných výsledků (sečteno 17 procent hlasů) dosáhlo 54 % procent hlasů, komunisté 13 %, liberální demokraté 11 %, Spravedlivé Rusko 10 % a těsně nad sedmiprocentní hranicí volitelnosti se pohybuje i agrární strana.

Podobné výsledky jsou i v Irkutské oblasti, kde ale nekandiduje agrární strana a Spravedlivé Rusko má potíže s překonáním hranice sedmi procent. V Čečně je zatím znám jen předběžný výsledek volební účasti, která překročila 94 procent.

Své starosty volí také obyvatelé měst Magadanu, Chabarovska, Stavropole a Vologdy.

Zdroje

[editovat]
  • "Jedinaja Rossija" lidirujet v četyrech regionach, izbirajuščich zaksobranija. RIA Novosti [online]. 2008-10-12 [cit. 2008-10-12]. Dostupné z: [1]. (rusky)