Jemenský prezident předal dočasně moc a léčí se v Saúdské Arábii

Z Wikizpráv
Město Rijád, kde se nyní léčí jemenský prezident

Neděle

Prezident Jemenu Ali Abdullah Salih je v Saúdské Arábii, kde léčí zranění, která utrpěl při pátečním raketovém útoku. V jeho zemi odjezd způsobil další nárůst nejistoty po týdnech násilných nepokojů, jejichž účastníci se pokoušeli o Salihovo svržení. Tisíce demonstrantů vyšly do ulic, aby oslavily jeho odjezd. I když někteří litovali toho, že vše vedlo k násilnému konci, většina vyjadřovala pocit, že bez něj bude v zemi lépe.

Jak dlouho bude Salih mimo zemi, není jasné. Jeho zranění jsou podle všeho vážnější než jen škrábance, jak je úřady popsaly krátce po útoku. Náměstek ministra informací Abdú al-Džanadi řekl, že prezident určil za svého zástupce viceprezidenta Abda al-Raba Mansura Hadiho. Džanadi řekl, že viceprezident zůstává v kontaktu se Salihem. Prezident se podle něj chystá vrátit do San'á a znovu se ujmout svých povinností, jakmile se zotaví.

I v případě, že se jeho zdravotní stav zlepší, je ale možné, že se ho bude pokoušet od návratu odradit Saúdská Arábie. Ta v minulosti vedla pokusy sousedů Jemenu vyjednat v mediaci jeho odchod.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]