Jepičí hejna pokryla západ Wisconsinu

Z Wikizpráv

Sobota

Rojení jepic z Mississippi zaznamenané na radaru v roce 2010

Z vod Mississippi se dnes vyrojila obří hejna jepic, která trápí západ státu Wisconsin. Nepříjemný jev už způsobil nejméně jednu dopravní nehodu. Jepice se totiž, jako v jiných zaznamenaných případech, slétávají na silnice či mosty, kde vytvářejí silné vrstvy či kupy zelené živé, kluzké hmoty. K nehodě došlo poté, co jeden automobil vjel do vrstvy jepic, řidič nad ním ztratil kontrolu a narazil do jiného vozu. Dva lidé se při tom zranili.

Jde o tak masivní rojení, že bylo zaznamenáno dokonce na meteorologických radarech. Operační důstojník Národní služby pro počasí Dan Baumgardt to popsal: „Každou noc teď v létě máme ze záběrů na radaru pocit, že se něco šíří z vody ven.“ Jepice se zpravidla rojí po celý červenec a srpen, tentokrát jich ale naráz dospělo skutečně masivní množství.

Obyvatele Wisconsinu může uklidňovat to, že život jepic je – inu, jepičí. Dospělí jedinci přežijí jen dva až tři dny. Za tu dobu se nicméně stačí spářit a samičky nakladou stovky nebo i tisíce vajíček. Z těch se líhnou larvy, dospělých jedinců z letošního rojení se ve Wisconsinu, pokud tomu budou podmínky příhodné, dočkají spíš až za několik let.

Dospělá jepice

Zdroje[editovat]

  • BALTHASAR, Felix. Western Wisconsin Residents facing Troubles from Mayflies. Maine News [online]. 2014-07-26 [cit. 2014-07-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • NUNEZ, Osvaldo. Swarm of Mayflies Terrorize Roads in Wisconsin. Design & Trend [online]. 2014-07-26 [cit. 2014-07-27]. Dostupné z: [2]. (anglicky)