Přeskočit na obsah

Již druhým rokem pokračuje rekonstrukce pražského Hlavního nádraží

Z Wikizpráv

Úterý

Nové obchody v odbavovací hale
Probíhající stavební práce

Rekonstrukce pražského Hlavního nádraží pokračuje. Stavební práce byly zahájeny již 14. prosince 2006[1], za tu dobu se hlavní pražská železniční stanice již podstatně změnila. Přibyly nové obchody v hlavní odbavovací hale a zmizeli mnohé obtěžující sociálně unavení spoluobčané, díky kterým bylo nádraží (včetně přilehlé parčíků), proslulé.

Projekt, kterého se účastní italská společnost Grandi Stazzioni, má za cíl změnit hlavní nádraží v moderní dopravní terminál, srovnatelný například s letišti, nabízející také ale i komerční služby. A právě z těch se rozsáhlá přestavba financuje. Původní stánky zmizely a nahrazují je obchodní prostory podobné těm, které jsou v moderních pražských nákupních centrech. Právě z pronájmu těchto míst se budou získávat v následujících letech potřebné peníze, které se nyní utrácejí za přestavbu.

Za první rok se již podařilo, kromě otevření nových obchodů, zahájit rekonstrukci několika podchodů a centrální část kolejiště. Koleje 3 a 4 jsou tak pro cestující uzavřené a místo vlaků zde nyní pracují dělníci a nákladní auta zajišťují odvoz suti; do provozu byly uvedeny náhradní přechody přes koleje, aby se cestující mohli dostat k vzdálenějším kolejím 5, 6 a 7. Původní staré konstrukce jsou nahrazovány modernějšími, prosklená hala však zatím dotčena nijak nebyla. I ta se ale dočká změny. Dopravní komplikace potrvají ještě několik let, než budou stavební práce plně dokončeny. Hlavní město se však zbaví jednoho místa s velmi špatnou pověstí.

Zdroje

[editovat]
  1. ČAPKA, Adam. Rekonstrukce hlavního nádraží v Praze začala dnes, skončí za 5 let. Želpage.cz [online]. 2006-12-14 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy

[editovat]