Přeskočit na obsah

Jižní Osetie se chce připojit k Rusku

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Severní a Jižní Osetie

Prezident Jižní Osetie, která se považuje za nezávislou republiku a Rusko její status jako jedna z mála zemí na světě uznalo, nyní vyjádřilo svůj zájem na připojení k Moskvě. Pravil tak prezident Eduard Kokoity na návštěvě Soči, kde se koná setkání ruských politických sil.

Ruská vojska se nyní nacházejí na území obou dvou odštěpeneckých gruzínských území a nehodlají se stáhnout; zpět na sever odešly pouze ty síly, které byly nasazeny proti gruzínské invazní armádě v polovině srpna. V úterý navázalo Rusko s Abcházií a Jižní Osetií diplomatické styky, zároveň byly uzavřeny ale i dohody, na základě kterých bude moci mít ruská armáda na území obou republik i vlastní vojenské základny. Přítomnost současných - dle Moskvy - mírových sil tak může být zlegalizována, či dokonce posílena.

Prezident Kokoity předpokládá, že Jižní Osetie bude připojena k Severní Osetii a Alanii, jedné z republik Ruské federace na severním úpatí Kavkazu a domovu 680 tisíc lidí.

Zdroje

[editovat]
  • Južna Osetija najavila da će se pripojiti Rusiji. Večernji list [online].  [cit. 2008-09-11]. Dostupné z: [1]. (chorvatsky)