Přeskočit na obsah

Juščenko: Vstup Ukrajiny do NATO je otázkou času

Z Wikizpráv

Pátek

Juščenko (vlevo) a americký prezident Bush (vpravo). Budou americký a ukrajinský prezident v budoucnosti alianční partneři? Podle Juščenka ano.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dnes potvrdil prozápadní kurz směřování Ukrajiny. Při svém setkání s dalšími evropskými státníky ve Varšavě prohlásil, že vstup země do NATO není otázkou příštích voleb, ale pouze času. A Juščenko nechce pouze vstup do NATO, ale plnou integraci do západních struktur. V současné době již probíhají intenzivní rozhovory mezi Ukrajinou a NATO, v budoucnosti má být adoptován tzv. „akční plán“, na základě kterého se bude dojednávat plné členství země v alianci. Další jednání o vstupu nových členů se budou konat na začátku dubna v Bukurešti.[1]

Budoucí směřování země je na ukrajinské politické scéně klíčovým tématem. Hlavní politické strany donedávna kopírovaly etnické složení země. Protože na východě a jihu Ukrajiny žije velké množství Rusů, kteří volí proruskou Stranu regionů, je jakákoliv dohoda na vrcholné úrovni obtížná.

Reference[editovat]

  1. Článek na avaz.ba