Kaddáfího nadace hrozí kvůli Gaze přerušením styků mezi Českem a Libyí

Z Wikizpráv

Neděle

Kaddáfího nadace vyzvala Prahu, aby se omluvila za výrok mluvčího pro EU Jiřího Potužníka, ve kterém označil pozemní operaci izraelských ozbrojených sil v pásmu Gazy jako obrannou.

Nadace, v jejímž čele stojí syn libyjského vůdce Sajf Islám Kaddáfí, přitom pohrozila přerušením diplomatických styků mezi Libyí a Českou republikou. „Jestliže Česká republika neodvolá toto prohlášení a neomluví se, nadace vyzve libyjský stát, aby s touto zemí přerušil diplomatické styky,“ uvádí se v komuniké libyjské instituce.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg mezitím označil Potužníkovo vyjádření za vážnou chybu. Chybu přiznává i sám Potužník: „Dostal jsem balík vstupních informací, z nichž jednu jsem si neověřil, a nesprávně jsem pak použil slovo defenzivní. Byla to moje chyba,“ řekl. Pro on-line deník TÝDEN.CZ také řekl, že z chyby vyvodil i osobní odpovědnost a svým nadřízeným nabídl svoji rezignaci. Teď čeká, jestli ji premiér Topolánek přijme.

Zdroje[editovat]

  • ČTK. Syn Kaddáfího hrozí kvůli Gaze přerušením styků mezi Českem a Libyí. iDNES.cz [online]. 2009-01-04 [cit. 2009-01-04]. Dostupné z: [1].
  • Ivana Svobodová. Mluvčí pro EU Potužník udělal chybu a nabídl rezignaci. TÝDEN.cz [online]. 2009-01-04 [cit. 2009-01-04]. Dostupné z: [2].