Kadima opouští izraelskou vládu kvůli reformě armády

Z Wikizpráv
Šaul Mofaz, bývalý místopředseda izraelské vlády

Úterý

Středová strana Kadima opustila izraelskou vládu premiéra Netanjahua. Za odchodem je nesouhlas s tím, že Netanjahu zablokoval přijetí rezoluce, která by urychlila reformu armády. Jejím cílem je rozšířit povinnou službu též na příslušníky ultraortodoxní církve nebo na arabské obyvatele Izraele. S plánem, který vychází i z nálezu nejvyššího soudu, ale nesouhlasí malé nábožensky orientované strany v Netanjahuově kabinetu. Soud uložil vládě provést změnu zákona, který dává studentům náboženství právo vyhnout se vojenské službě, do 1. srpna.

Podle předsedy Kadimy Šaula Mofaze postavil Netanjahu „své vlastní zájmy nad zájmy izraelského lidu. Byl jsem připraven k historickému kompromisu,“ pokračoval Mofaz, „ale měl jsem červenou linii, kterou jsem nemohl překročit.“ Premiér mu v dopise odpověděl, že zavedení této reformy musí proběhnout postupnými kroky, a ne způsobem, který by rozdělil izraelskou společnost.

Kadima byla ve vládě jen o něco déle než dva měsíce poté, co zachránila vládu před kolapsem a zemi před hrozícími předčasnými volbami. Netanjahu se po jejím odchodu musí znovu spolehnout jen na křehkou malou většinu v Knessetu.

Komentátor listu Haaretz Yossi Verter vidí poražené jak v Netanjahuovi, tak v Mofazovi. „Když si předsedové dvou velkých stran sednou a rozhodnou se vytvořit vládu jednoty a po sedmdesáti dnech se ta vláda rozpadne, nevypadají jako seriózní lidé. Je to jako vtip,“ napsal.

Kadima se vrací do opozice, její popularita je ale nízká a šance na úspěch v příštích volbách, které by se měly konat v roce 2013, se přikládají Netanjahuovu Likudu.

Zdroje[editovat]

  • Israeli coalition unravels as centrist Kadima party quits over draft dispute. Washington Post [online]. 2012-07-17 [cit. 2012-07-17]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • RUDOREN, Juri. Unity Government in Israel Disbanding Over Dispute on Draft. New York Times [online]. 2012-07-17 [cit. 2012-07-17]. Dostupné z: [2]. (anglicky)