Přeskočit na obsah

Kambodža: Během jednoho týdne omdlelo v textilních továrnách 337 pracovníků

Z Wikizpráv

Sobota

Během tří dnů prvního dubnového týdne byly v kambodžských textilních továrnách zaznamenány hromadné ztráty vědomí. V hlavním městě Phnompenh bylo 337 pracovníků (většina z nich ženy) posláno na ošetření do čtyř různých nemocnic.

V průběhu týdne došlo ke ztrátám vědomí v komplexu Vantanak Park v jedenácti budovách tří továren — Shenzhou, Daqian Textile a New Wide. Tyto firmy jsou mimo Kambodžu prakticky neznámé, produkují ale oblečení pro mezinárodní sportovní značky jako Adidas, Puma a Nike.

Kambodžský oděvní průmysl vyváží zboží v hodnotě pěti miliard amerických dolarů a zaměstnává přes 600 000 pracovníků. Zaměstnanci si po mnoho let stěžují na nízké mzdy.

Pracovní skupiny se zpočátku domnívaly, že ztráty vědomí byly způsobené „hygienickým standardům neodpovídajícím jídlem a vodou a silným zápachem látek“. K případům hromadných ztrát vědomí dochází pravidelně a většinou se předpokládá, že je mají na svědomí špatné pracovní podmínky v továrnách.

Community Legal Education Center (Komunitní centrum právního vzdělávání) dává případy ztráty vědomí do souvislosti s podvýživou a nízkými platy dělníků v textilních továrnách. Centrum naléhavě žádá globální firmy, aby zlepšily podmínky lidí, kteří pracují pro jejich dodavatele:

„Mezinárodní značky jako Adidas, Puma a Nike jsou spoluviníky tohoto stavu. Zatímco jejich nejrůznější kodexy a standardy tvrdí, že platy jsou zásadní nástroj pro zajištění základních potřeb zaměstnanců a rozumné míry úspor a výdajů, jejich dodavatelské řetězce nedostávají jakoukoli hmatatelnou podporu.
Vyzýváme mezinárodní značky jako Adidas, Puma a Nike, aby podnikly konkrétní kroky s ohledem na místní platy, které v současné chvíli nepokryjí ani základní potřeby zaměstnanců a nepostačují pro důstojný život.“

Zdroje[editovat]

  • Tato zpráva je založena zčásti nebo zcela převzetím zprávy Kambodža: Během jednoho týdne omdlelo v textilních továrnách 337 pracovníků, vydané projektem Global Voices Online. Text všech zpráv Global Voices je uvolněný pod licencí Creative Commons Uveďte autora 3.0.
  • BLOMBERG, Matt. Labor Activists Call Out Nike, Adidas, Puma Over Faintings. The Cambodia Daily [online]. 2014-04-05 [cit. 2014-04-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • PALATINO, Mong. Cambodia: Mass Fainting in Garment Factories. Global Voices Online [online]. 2014-02-02 [cit. 2014-04-19]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Adidas, Puma and Nike Suppliers See Renewed Spate of Mass Fainting Whilst Government Corruption Impedes Wages That Satisfy Basic Needs. Community Legal Education Center [online]. 2014-04-04 [cit. 2014-04-19]. Dostupné z: [3]. (anglicky)