Přeskočit na obsah

Kanaďané se na ledě poprali se Sověty

Z Wikizpráv

Neděle 4. ledna 1987

Dnešní závěrečné utkání juniorského mistrovství světa v ledním hokeji v Piešťanech mezi Sovětským svazem a Kanadou muselo být předčasně ukončeno. Na ledě se totiž strhla mohutná rvačka, do níž se zapojilo celkem 40 hráčů obou mužstev.

Hráči Sovětského svazu, kterým se mistrovství příliš nevydařilo, bojovali v posledním zápase již jen o 6. místo, ovšem Kanaďané mohli po naší prohře s Finskem stále ještě teoreticky myslet na zlaté medaile – museli by ale Sověty porazit nejméně o pět branek. Nižší výhra by jim vynesla stříbrné medaile a v případě remízy či prohry by obsadili třetí místo.

V průběhu druhé třetiny vedlo kanadské mužstvo o dva góly, ale pak náhle hráči místo hokeje předvedli boxerský zápas, do kterého se zapojily i obě střídačky. Rozhodčí až po několika minutách hokejisty odeslali do kabin. Zůstala za nimi jen znečištěná lední plocha. Po chvíli napjatého čekání předseda Mezinárodní hokejové federace Günther Sabetzki ohlásil konec utkání. Díky této kontumaci si tak nakonec zlaté medaile zaslouženě odvezli Finové, československé mužstvo obsadilo druhé místo a na bronzovou pozici se posunuli Švédové.

Obě mužstva byla nakonec vyloučena z celého turnaje, vyšetřování incidentu však ještě stále pokračuje a lze očekávat také individuální tresty. Ty budou vyneseny až po důkladném šetření, které bude zahrnovat i podrobné prostudování pořízeného videozáznamu, neboť nepřehledná situace neumožnila učinit tak okamžitě. Vyloučit nelze ani vinu trenérů, případně nedůsledných rozhodčích. Definitivní závěr vyšetřování má být oznámen na plánovaném zasedání Mezinárodní hokejové federace ve Vídni.

Otazníky také visí nad tím, které mužstvo nakonec sestoupí ze skupiny A do skupiny B. Nebýt tohoto incidentu, sestupujícím by bylo mužstvo Švýcarska, které nečekaně ve svém posledním utkání podlehlo Polsku, a skončilo tak bez zisku jediného bodu.

Zdroje

[editovat]
  • SLOBODZIAN, Vladimír. Našim hráčům stříbro. Rudé Právo, 1987-01-05, s. 8. Dostupné online [cit. 2011-11-27].  
  • Prohlášení předsedy IIHF. Rudé Právo, 1987-01-05, s. 8. Dostupné online [cit. 2011-11-27].  

Externí odkazy

[editovat]