Kanada obnovila víza pro občany České republiky

Z Wikizpráv

Pondělí

Vlajka Kanady

Kanadská vláda dnes večer oznámila, že po dvou letech opět zavádí pro české občany vízovou povinnost. Češi budou již od zítřka pro cestu do země javorového listu potřebovat víza. Ottawa tak reagovala na příval žádostí českých žadatelů o azyl (letos jich bylo 1720). Převážnou část z nich tvoří Romové, kteří tvrdí, že jsou v České republice diskriminováni. Před dvěma měsíci však Kanada vyslala do ČR speciální misi k posouzení míry diskriminace zdejší romské komunity. Dle závěrů u nás žádná státem řízená perzekuce Romů neexistuje a proto neexistuje ani důvod k emigraci. Ani to však nezabránilo odchodům českých Romů za oceán.

Český premiér Jan Fischer svolal na zítřek mimořádné zasedání vlády. Již předtím však prohlásil, že česká reakce bude „přiměřená a patřičně sebevědomá“. Ministr zahraničí Jan Kohout dnes v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil: „Takto se mezi partnerskými a aliančními zeměmi nejedná.“ Varoval také, že kabinet může zavést reciproční vízovou povinnost pro Kanaďany: „Buď budou víza zavedena celou Evropskou unií, anebo nebude platit klauzule solidarity, a potom my máme plné právo zavést víza Kanadě.“

Zdroje[editovat]

  • ŘÍHOVÁ, Barbora. Kanada znovu zavedla víza pro Čechy. Už od úterý. iDNES.cz [online]. 2009-07-13 [cit. 2009-07-13]. Dostupné z: [1].