Kdyby se americké volby konaly v Evropě, Obama by jasně zvítězil

Z Wikizpráv

Středa

V USA se bude volit 4. listopadu. Jak by ale hlasovali Evropané?

Prezidentské volby ve Spojených státech bývají bedlivě sledovány. Přestože již delší dobu si demokratický kandidát Barack Obama drží jistý náskok, nikdo nemůže vyloučit případný zvrat a vítězství republikánského kandidáta Johna McCaina. Americký úřad Gallup nedávno publikoval mapu, ve které se uvádí, že v zemích hlavně západní Evropy by voliči vybrali spíše demokratického kandidáta Obamu. Podobně tomu bylo i v roce 2004, kde hlavně ve Francii a Německu zabodoval John Kerry, hlavní protikandidát George Bushe, kterého do boje vyslali právě američtí Demokraté.

Největší přízni se těší Obama v Nizozemsku a Norsku, kde jej preferuje více než 70 % dotázaných; McCaina by naopak podpořilo zhruba 10 - 20 % lidí. Následují větší země, tedy Francie, Německo, Itálie, Velká Británie, Švédsko a Rakousko, kde by afroamerický kandidát získal kolem šedesáti procent hlasů. Úplným opakem pak jsou pobaltské země, kde jen malá část dotázaných měla na oba kandidáty v současné době asi nejsledovanějších voleb na světě svůj názor. 60 - 70 % lidí neodpovědělo, nebo se nepřiklonilo k žádnému z kandidátů.

Speciální kategorií pak je Polsko, kde by Johna McCaina podpořilo 24 % respondentů (což je z celé mapy v Evropě nejvíce). Podobně je na tom i Gruzie, kde ale výsledek ankety nejspíše ovlivnil nedávný konflikt v Jižní Osetii s Ruskem. Ostatní země nebyly sledovány.

Zdroje[editovat]

  • World Citizens Prefer Obama to McCain by Nearly 4-to-1. Gallup.com [online].  [cit. 2008-10-22]. Dostupné z: [1]. (anglicky)