Přeskočit na obsah

Klaus: Nehrozí, že by současná krize byla tak fatální jako ve třicátých letech

Z Wikizpráv

Neděle

Podle Klause je hysterie kolem současné finanční krize přehnaná

Prezident Václav Klaus se nedomnívá, že by mohla současná finanční krize mohla přerůst do tak fatálních rozměrů jaké měla velká hospodářská krize ve 30. letech 20. století. Podle něj současná situace spíš připomíná bankovní problémy ve Spojených státech v 80. letech, které nezpůsobily světové ekonomice výrazné škody. Český prezident to prohlásil v diskusním pořadu Prima TV Nedělní partie.

Klaus rovněž nepředpokládá, že by finanční krize výrazně ovlivnila bankovní sektor v České republice a stabilitu koruny. Výhodou podle něj je, že Česká republika dosud nepřijala euro, a proto může její měna pružně reagovat na vznikající podmínky. Také český bankovní sektor považuje za zdravější než severoamerický nebo západoevropský, protože české banky se poučily z lokální bankovní krize v roce 1998. Za přirozené naopak považuje, že zpomalení světové ekonomiky ovlivní české hospodářství v tom, že české podniky budou mít horší odbyt svého zboží.

Český prezident zopakoval, že podle jeho dojmu je reakce světového společenství na finanční krizi přehnaná. Podle něj to souvisí s předvolebním obdobím v USA, kde se oba hlavní kandidáti na prezidenta předhánějí v tom, kdo dokáže v nastalé situaci razantněji zasáhnout. Je prý připraven zúčastnit se chystaného světového summitu, na kterém se mají projednávat současné ekonomické problémy, aby brzdil odhodlání světových ekonomických velmocí nadbytečně posilovat regulační mechanismy.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.