Přeskočit na obsah

Klaus už nechce být patronem ODS

Z Wikizpráv

Sobota

Václav Klaus

Prezident Václav Klaus se na kongresu Občanské demokratické strany vzdal čestného předsednictví ve straně. Tato funkce mu patřila od roku 2002, kdy převzal funkci předsedy strany současný premiér Mirek Topolánek. Klaus oznámil svůj krok delegátům kongresu strany v Praze.

Ve svém projevu Klaus prohlásil, že se ODS odchyluje od politického směru, který jí dal do vínku. Nechce jí nyní bránit v transformaci do středové strany, kterou pozoruje. „Tato politika není tou, se kterou jsem ODS zakládal a dlouhá léta vedl,“ řekl.

Naproti očekávání naopak Klaus nevyjádřil podporu kandidátovi na předsedu strany Pavlu Bémovi, vyzval pouze straníky, aby přistoupili v politice strany k významné změně.

Klaus v minulých dnech v médiích naznačil, že může ze strany odejít úplně a podpořit vznik nové tzv. eurorealistické strany.

Se současným vedením ODS se Klaus rozchází mimo jiné v názoru na evropskou integraci, zatímco Topolánkova vláda nechce bránit ratifikaci Lisabonské smlouvy, Klaus ji hodlá napadnout znovu před Ústavním soudem.

Občanská demokratická strana vznikla v roce 1991, když proběhl proces politizace Občanského fóra. V jejím čele stál Klaus od jejího vzniku 12 let, i dál ji významně ovlivňoval.

Zdroje[editovat]

  • BARTOŠ, Adam B.; NĚMCOVÁ, Barbora. Klaus skoncoval s občanskými demokraty, už není čestným předsedou. iDNES.cz [online]. 2008-12-06 [cit. 2008-12-06]. Dostupné z: [1].
  • Dokument: Projev Václava Klause na kongresu ODS. iDNES.cz [online]. 2008-12-06 [cit. 2008-12-06]. Dostupné z: [2].