Přeskočit na obsah

Klementinum je možné přestavět, ale památkářům se to nelíbí

Z Wikizpráv

Pondělí

Nádvoří Klementina jsou také v některých studentských návrzích využívána k zástavbě

Nedávné vystoupení ministra kultury Václava Jehličky o tom, že výstavba nové budovy Národní knihovny v Praze na Letné není potřeba, vycházelo i z toho, že se předtím seznámil se studentskými návrhy na přestavbu Klementina, která by vedla k rozšíření jeho knihovnické kapacity.

Studenti pražské AVU pracovali na zadání profesora Emila Přikryla zjistit možnosti, které poskytne Klementinum po odstěhování Státní technické knihovny do nové budovy v Dejvicích. Různými cestami dospěli studenti ke stejnému závěru: "Stávající kapacity Klementina jsou pro potřeby knižních fondů Národní knihovny (obrátkové) dostatečné."

Vedení Národní knihovny podobnou myšlenku opakovaně odmítá, podle něj nebude v Klementinu nikdy dostatečná kapacita pro depozitáře a nikdy nebude možné překonat omezení vycházející z historické zástavby.

Výsledky práce studentů nenadchly ani památkáře. Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu upozorňuje, že památkáři by pravděpodobně odmítli možnosti nástavby na stávající budovu nebo zastavění nádvoří. Za nereálné označuje i úvahy o vytvoření rozsáhlých podzemních depozitářů, které by byly ve velkém nebezpečí v případě opakování záplav podobných povodním v roce 2002.

Podle zástupce AVU, historika umění Jiřího Kotalíka, který s myšlenkou zbytečnosti výstavby nové Národní knihovny přišel v zimě jako jeden z prvních, by mohlo vyřešit problém nedostatku místa i omezení akvizic. Podle něho čtyři pětiny každoročně získaných knih představuje literární brak. Národní knihovna získává od českých nakladatelů tzv. povinné výtisky.

Zdroje[editovat]

  • ELIÁŠOVÁ, Kateřina. Studie: Blob není třeba, knihy se do Klementina vejdou. Aktuálně.cz [online]. 2008-07-28 [cit. 2008-07-28]. Dostupné z: [1].
  • Čekají Klementinum úpravy? Památkáři jsou proti. Deník.cz [online]. 2008-07-26 [cit. 2008-07-28]. Dostupné z: [2].