Přeskočit na obsah

Kolumbijci v referendu odmítli mírovou dohodu s FARC

Z Wikizpráv

Pondělí

Vlajka FARC

Šokujícím výsledkem skončilo včerejší referendum o mírové dohodě, která měla ukončit půl století trvající občanskou válku mezi oficiální vládou a levicovými milicemi FARC. 50,24 % voličů hlasovalo proti ratifikaci dohody.

Analytici předpokládali, že mírová dohoda bude schválena zhruba třípětinovou většinou.

Dohodu vyjednal a propagoval prezident Juan Manuel Santos. Už na konci srpna vstoupily vládní jednotky i jednotky FARC do příměří. Minulé pondělí byla dohoda podepsána Santosem a lídrem FARC Rodrigem Londonem, zvaným Timočenko. Santos po podpisu dohody vyhlásil: „Dost bylo války. Vítám vás v demokracii, vyměňte zbraně za hlasy, zbraně za ideje.“ Krátce před referendem pak varoval, že vedle mírové dohody neexistuje pro ukončení občanské války žádný plán B.

Kampaň proti přijetí dohody vedl bývalý kolumbijský prezident Álvaro Uribe, podle kterého byla vůči FARC příliš mírná. Podle jeho plánu by po odmítnutí dohody měla vláda usednout k jednacímu stolu znovu a vyjednat lepší podmínky. Možné je ale také to, že čtyřletá jednání vlády a povstalců přijdou vniveč a boje propuknou nanovo.

Konflikt si za 52 let trvání vyžádal na čtvrt milionu obětí.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Colombia referendum: Voters reject Farc peace deal. BBC [online]. 2016-10-02 [cit. 2016-10-02]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Colombians Vote Whether to Accept Peace Deal. Voice of America [online]. 2016-10-02 [cit. 2016-10-02]. Dostupné z: [2]. (anglicky)