Kolumbijská armáda zabila teroristu Cana

Z Wikizpráv

Sobota

Alfonso Cano

Kolumbijská armáda zabila vůdce nejvýznamnější kolumbijské ultralevicové povstalecké skupiny. Velitel Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) Alfonso Cano byl zabit v průběhu vojenské operace v regionu Cauca.

Prezident Juan Manuel Santos v televizním projevu označil Canovu smrt za „nejsilnější úder“ proti FARC v celé historii. Nyní, když je velitel jednotek FARC mrtvý, vyzval její členy, aby složili zbraně. Řekl, že „násilí není [správnou] cestou“.

Cano se stal velitelem FARC v roce 2008 po smrti zakladatele jednotky Manuela Marulandy Veleze. Pod původním jménem Guillermo Saenz Vargas se Cano narodil do středostavové rodiny agronoma a učitelky. Vystudoval antropologii na Národní univerzitě v Bogotě a pak vstoupil do komunistické strany. Členem FARC se měl stát v 70. letech.

FARC bojují proti vládě od 60. let. Většina finančních prostředků skupiny pochází z obchodu s drogami a výkupného. Přestože počet jejích členů v poslední době klesl, zůstává její síla na úrovni devíti tisíc bojovníků.

Kolumbie, Spojené státy americké i Evropská unie označily FARC za teroristickou organizaci.

Zdroje[editovat]