Přeskočit na obsah

Komunita open source představuje své výsledky na devátém LinuxExpu

Z Wikizpráv

Středa

Podpora distribucí Linuxu znovu činila podstatnou část expozice LinuxExpa

Devátý ročník výstavy LinuxExpo, který dnes začal v pražském hotelu Olympik Artemis, se znovu stal příležitostí k seznámení s novinkami, které přineslo uplynulé období v oblasti vývoje a distribuce open source software. Velký ohlas přinesly zprávy o tom, že do této oblasti chce v mnohem větší míře zasahovat klíčový hráč na poli komerčního softwaru, společnost Microsoft.

Microsoft je hlavním partnerem výstavy, ale kromě toho chce být i silnějším patronem pro obecné open source aktivity. Ředitel divize vývoje Microsoftu Jiří Karpeta si nemyslí, že by to byla nějaká zásadní změna v postoji společnosti, pouze je její otevřenost víc vidět. „Málo se to ví, ale Microsoft je poměrně aktivní na poli open source. Pro nás je open source jako metoda vývoje softwaru relevantní,“ řekl. Proto se Microsoft stal partnerem OSS Alliance, se kterým vyhlašuje soutěž Ukaž se a vyhraj pro vývoj open source projektů na platformě Microsoft.

Předseda OSS Alliance Filip Molčan nové spojenectví okomentoval s nadhledem: „Důvodem není, že by se OSS Alliance «zbláznila», ale že open source prostupuje všechny sektory. Vyvíjet open source mohou i lidé na microsoftích technologiích. Jsme rádi, že i společnost Microsoft se přidala k ostatním a chápe, že je to oblast, která má místo v různých částech trhu.“

Molčan také informoval o opensourcovém projektu spisové služby, který představuje další významný úspěch opensourcové komunity. Poprvé v historii totiž ministerstvo české vlády podpořilo podobný projekt. Ve spolupráci s ministerstvem vnitra probíhá nyní testování spisové služby, kromě ní už zbývá jen osvědčení o souladu systému s legislativou. Open source projekty se prosazují do státní a veřejné správy stále silněji. S odkazem především na operační systém Linux na serverech, si Molčan pochvaloval: „Je už těžké najít město, kde by aspoň kousek open source nefungoval.“

Wikipedie na LinuxExpu[editovat]

Prezentace Wikimedia Česká republika na LinuxExpu 2009, v popředí Microsoft Surface

Poprvé v historii se na LinuxExpu prezentuje i rodina projektů Wikimedia, reprezentovaná sdružením Wikimedia Česká republika. Ve stánku zástupci sdružení předváděli online editování Wikipedie a dalších projektů a informovali o jejich fungování z technického i organizačního hlediska. Předseda sdružení Petr Novák byl s dosavadním ohlasem na prezentaci Wikimedia Česká republika spokojen: „Zdá se, že lidé mají o Wikipedii zájem, hodně lidí si přišlo poslechnout i naši přednášku. Myslím, že naše účast pomůže zvýšit povědomí o Wikipedii a dalších projektech a navázat kontakty pro další spolupráci.“ Úspěch u návštěvníků měl i unikátní prezentační stůl Microsoft Surface, jehož jediný exemplář v Česku zapůjčila pro prezentaci obsahu Wikipedie a Wikimedia Commons společnost Microsoft.

Hlavním zahraničním hostem LinuxExpa byl tentokrát vývojář společnosti Red Hat Jan Wildeboer. Red Hat produkuje významnou komerční linuxovou distribuci Red Hat Enterprise Linux. Český distributor Red Hatu, společnost Servodata, oznámil, že rodina produktů, které distribuuje, se rozrostla o další Open Source přírůstek. Třístupňový model podpory distribuce, zahrnující budování sítě partnerů, otevření tréninkového střediska a presaleová podpora, který se uplatnil s úspěchem u Linuxu, má do budoucna pomáhat i u databázových projektů MySQL. „Když jsme dostali nabídku od Sunu, nemohli jsme říct ne.“

Na LinuxExpu nechybí prezentace nejrůznějších distribucí Linuxu (dobře byly vidět například stánky Ubuntu, Slaxu či OpenSUSE), novinky ze světa MySQL nebo OpenSolarisu, který zde rovněž prezentoval i své nejnovější technologie.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Externí odkazy[editovat]