Koncertní mistr Newyorských filharmoniků odchází na odpočinek

Z Wikizpráv

Středa

Housle (ilustrační fotografie)

Po 34 letech na postu koncertního mistra končí svou uměleckou dráhu u Newyorské filharmonie houslista Glenn Dicterow. U prvního pultu prvních houslí hrál poprvé v roce 1980 a pravidelně každý rok od té doby hrál sólové party a celkově vystoupil ve více než šesti tisících koncertů pod vedením dvou stovek dirigentů. Rozlučkový koncert mu včera připravil přesto spíš ojedinělou příležitost vystoupit jako koncertní sólista, v Beethovenově Trojkoncertu pro housle, violoncello, klavír a orchestr.

Jak napsal kritik New York Times James Oestreich, Dicterowovy housle měly i v tomto případě charakteristicky sladký tón a hráč je ovládal s typickou obratností.

Dicterow se v 65 letech stěhuje domů do Kalifornie, kde se má dál věnovat hlavně pedagogické dráze, pokračovat by ale měla i jeho vlastní umělecká kariéra, i když dále spíš v oboru komorní a sólové hry. S newyorským orchestrem se loučil s dojetím: „Byli jsme jako rodina. Bude mi to chybět. Ale teď už budu jen chodit na koncerty, a ne na zkoušky.“

Prototyp koncertního mistra[editovat]

Hudební ředitel Newyorské filharmonie Alan Gilbert označil Dicterowa za prototyp koncertního mistra. Úkolem hráče na tomto postu je mj. určovat způsob hry celé smyčcové sekce (směr a způsob vedení smyčce apod.), ale také být zprostředkovatelem mezi potřebami hráčů orchestru a jeho dirigentem nebo jeho vedením. „Koncertní mistr víc než jiný hráč v orchestru může ovlivnit nejen jeho zvuk, ale celý postoj, přístup k hudbě. A nemyslím, že by tu někdo o Glennovi řekl špatné slovo: mají ho rádi všichni jeho kolegové,“ řekl Gilbert, který řídil poslední Dicterowův koncert.

Když Dicterow k filharmonii v roce 1980 na pozvání Zubina Mehty jako koncertní mistr nastoupil, bylo mu pouze 31 let a byl nejmladším na tomto postu v celé historii orchestru.

Beethovenův trojkoncert hráli s Dicterowem klavírista Jefim Bronfman a první cellista orchestru Carter Brey. Také Bronfman se loučil, končí jeho angažmá jako stálého sólisty orchestru. Sám měl příležitost zaskvět se ještě jedním Beethovenovým dílem, 5. klavírním koncertem, zvaným Císařský.

Dicterowovým nástupcem u orchestru by se měla nejspíš stát Sheryl Staplesová. Dicterow na podzim nastoupí na Thorntonovu hudební školu Univerzity Jižní Kalifornie. Návrat této „hudební ikony“ zpět do Los Angeles už přivítala např. Deborah Bordová, šéfka Losangeleské filharmonické asociace.

Zdroje[editovat]

  • LUNDEN, Jeff. New York Philharmonic's Lead Fiddler Rests His Bow. Northwest Public Radio [online]. 2014-06-24 [cit. 2014-07-05]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • OESTREICH, James R.. Team Player Is Honored With a Solo. New York Times [online]. 2014-06-25 [cit. 2014-07-05]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • CALBI, Evan. Glenn Dicterow performs in final New York concerts before heading to USC. USC News [online]. 2014-06-25 [cit. 2014-07-05]. Dostupné z: [3]. (anglicky)