Přeskočit na obsah

Koncerty po Česku připomínají 150 let od Mahlerova narození

Z Wikizpráv

Středa

Gustav Mahler v dětském věku

Právě 150 let uplynulo ode dne, kdy se v Kalištích na Pelhřimovsku narodil Gustav Mahler. Významné výročí si připomněli milovníci hudby tohoto pozdně romantického skladatele po celé České republice. Slavnostně byl odhalen i umělcův pomník v kraji jeho narození.

Pomník se nachází v Jihlavě v novém parku na místě bývalé synagogy. Bronzovou sochu v nadživotní velikosti, kterou vytvořil Jan Koblasa, zaplatili obyvatelé Vysočiny z veřejné sbírky. Slavnostního odhalení se zúčastnil i prezident republiky Václav Klaus.

Kaliště si připomněly Mahlerovo výročí např. vysazením nové odrůdy růží, která byla po skladateli pojmenována. V rodném domě vystoupil před vyprodaným sálem s písňovým recitálem slavný americký barytonista Thomas Hampson. Vrcholem kališťských oslav byl večerní koncert, na kterém zazněla Mahlerova Druhá symfonie Vzkříšení a jeho písně. Vedle Hampsona účinkovali Anne Sofie von Otterová, Birgitte Christensenová a Mahlerův komorní orchestr s dirigentem Manfredem Honeckem.

V Praze se večer konaly hned dva konkurenční koncerty. V Rudolfinu vyvrcholila série tří mahlerovských programů za řízení významného německého dirigenta Christopha Eschenbacha. 3. a 4. července dirigoval Šlesvicko-holštýnský festivalový orchestr, jehož je uměleckým šéfem, a uvedl s ním Mahlerovy písně a První symfonii Titan a Pátou symfonii. Pro dnešní slavnostní koncert se pak postavil za pultík před Českou filharmonii, se kterou nastudoval Druhou symfonii.

Ve Smetanově síni Obecního domu mezitím vystoupil Český národní symfonický orchestr s dirigentem Liborem Peškem. Barytonista Roman Janál zpíval za jejich doprovodu Písně potulného tovaryše a orchestr zahrál i symfonii Titan. Koncert patřil do programu letního hudebního festivalu Prague Proms.

Zdroje[editovat]

  • Rudolfinum bude patřit Gustavu Mahlerovi. České noviny [online]. 2010-06-19 [cit. 2010-07-07]. Dostupné z: [1].
  • Památník v Jihlavě připomíná 150. výročí narození Gustava Mahlera. České noviny [online].  [cit. 2010-07-07]. Dostupné z: [2].
  • Prague Proms - Mahler Night