Přeskočit na obsah

Konference o boji proti korupci skončila v Bangkoku společným závazkem zúčastněných zemí

Z Wikizpráv

Sobota

Herečka Emma Suwannaratová, tvář a moderátorka konference o korupci v Bangkoku

Experti zabývající se bojem s korupcí se sešli v tomto týdnu v Thajsku a přednesli řadu doporučení. 14. mezinárodní protikorupční konference skončila v sobotu podpisem závazku zúčastněných zemí, že zintenzivní úsilí v boji proti korupci a budou plně respektovat stávající protikorupční dohody.

Rada vyjádřila politování nad tím, že mnoho zemí dosud neratifikovalo nebo neimplementovalo platnou Konvenci OSN proti korupci. V platnost vstoupila v roce 2005 a požaduje preventivní i represivní opatření proti korupci, stejně jako mezinárodní spolupráci. Pomalý pokrok v této věci zmínila i Herečka Emma Suwannaratová, která přednesla znění deklarace: „Zaznamenali jsme, že konvence OSN je průlomová jako první celosvětový nástroj v této oblasti. Bohužel ji mnoho zemí ještě neratifikovalo.“

Po čtyřech dnech diskuse o různých dílčích tématech účastníci konstatovali, že síla občanské společnosti v boji proti korupci je nyní podceňována.

Konference probíhala ve stejném termínu jako mítink G20 v jihokorejském Soulu, kde se světoví vůdci rovněž zavázali bojovat proti korupci vlastním Protikorupčním plánem. Zároveň probíhalo i ministerské setkání členů Organizace asijsko-pacifické hospodářské spolupráce, kde bylo konstatováno, že korupce představuje hrozbu pro prosperitu a rozvoj.

Na konferenci se intenzivně diskutovalo například o souvislosti korupce a opatření na ochranu klimatu, zejména schématu na ochranu tropických pralesů REDD, které podporuje i OSN. Estelle Pachová, analytička REDD, upozornila na nebezpečí korupce v současných plánech REDD. „Takové riziko existuje, protože ochrana pralesů není všude v pořádku, a protože ze systému REDD mají do zemí přicházet prostředky, může vše doprovázet korupční jednání,“ řekla.

Řada zástupců z rozvojových zemí, například z Malediv, nesouhlasí s tím, že jsou vyloučeni z rozhovorů, a mají malou důvěru v to, že rozvinuté země budou skutečně následovat zásady REDD. Suwannatová k tomu řekla: „Doporučujeme, aby nedůvěra mezi rozvojovými a rozvinutými zeměmi v globálních jednáních o klimatu byla rozptýlena rozvíjením nových mechanismů a vzájemné zodpovědnosti.“

Rada také doporučila větší transparentnost v soukromém sektoru a zdůraznila, že silné vedení a politická vůle mohou vést k lepší prevenci i k omezení korupce ve všech jejích formách.

Zdroje[editovat]