Konflikt na Blízkém východě prověří české předsednictví EU

Z Wikizpráv

Středa

Bunkr ve Sderotu, v izraelském městě poblíž Pásma Gazy. Obyvatelé bývají čas od času napadáni raketami, které vystřeluje Hamás z pásma Gazy. Izraelské vojenské síly následně odpovídají ráznými údery v pásmu. Civilní oběti jsou na obou stranách.

Před několika dny Hamás ukončil příměří s Izraelem a pohraniční město Sderot začal ostřelovat raketami. Následně Izrael zahájil útok na pásmo Gazy. V celé záležitosti se angažuje Evropská unie, která se snaží vyjednat mír, nebo alespoň příměří. Přesněji s touto iniciativou začal již francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

České předsednictví začíná již za několik málo hodin a to ovšem znamená také převzetí štafety v diplomatickém angažmá na Blízkém Východě. Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg již tuto neděli odcestuje do postižených oblastí, aby pomohl vyjednat příměří mezi oběma stranami.

Česká diplomacie zastává v porovnání s jinými zeměmi EU, jako jsou například Francie a Německo, spíše proizraelské postoje. Známý je například výrok Miloše Zemana z února 2002, ve kterých nepřímo přirovnal Palestince k sudetským Němcům. Následně začala diplomatická roztržka. Mezi politickými stranami se naopak ukazuje, že levicoví politici (ČSSD, KSČM) jsou spíše na straně Palestinců, kdežto pravice (ODS) obhajuje právo Izraele se bránit útokům teroristických organizací.

Zdroje[editovat]

  • NOVÁK, Martin. Češi v čele EU: Izraelská radost, palestinská starost?. Aktuálně.cz [online].  [cit. 2008-12-31]. Dostupné z: [1].