Koordinovaní střelci zabíjeli v Bombaji

Z Wikizpráv

Středa

Hotel Taj Mahal byl jedním z cílů útočníků, kteří střelbou napadli několik míst v Bombaji

Nejméně sedm desítek mrtvých a stovky zraněných si vyžádala střelba útočníků v indickém městě Bombaj. Obchodní metropole Indie byla zasažena na asi sedmi místech najednou, včetně dvou luxusních hotelů. Dalšími cíli byly například hlavní nádraží, letiště pro vnitrostátní lety, nemocnice a restaurace. Představitelé bezpečnostních sil označili útok za teroristický.

Svědci zaznamenali střelbu z ručních zbraní a výbuchy granátů. V hotelích a na nádraží jsou údajně držené desítky rukojmích, teroristé prý speciálně vyhledávali lidi s americkými a britskými pasy.

Média oznámila, že zasaženy byly významné osoby místní policie - šéf protiteroristické jednotky Hemant Karkare, komisař Ašok Kamte a policejní odborník Vidžaj Salaskar. Elektronickou zprávou médiím se k útoku přihlásila dosud neznámá skupina Deccam Mudžahedín. Policie už zadržela první podezřelé, povětšinou muslimské, ale také hinduistické extrémisty. Do města se vrací ze služební cesty premiér státu Maháráštra Vilasrao Dešmuch.

Bombaj zažila teroristické útoky podobného rozsahu v roce 2006, kdy po bombových útocích na několik vlaků zahynulo na 190 osob.

Zdroje[editovat]

  • Mumbai rocked by deadly shootings. BBC [online]. 2008-11-26 [cit. 2008-11-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Terror attacks in Mumbai; 80 dead, over 900 injured. Times of India [online]. 2008-11-26, rev. 2008-11-27 [cit. 2008-11-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)