Přeskočit na obsah

Kosmická loď Orion, plánovaná pro cestu na Mars, má za sebou úspěšný let

Z Wikizpráv

Pátek

Start rakety Delta IV k prvnímu experimentálnímu letu lodi Orion

Let lidské posádky k Marsu je zase o krok blíž. Kosmická loď Orion, projektovaná jako transportér pro cestu k Měsíci, planetkám a na Mars, má za sebou s úspěchem první zkušební let. Za 4,5 hodiny Orion absolvoval dva oblety Země a přistávací modul poté bezpečně přistál na hladině Tichého oceánu na dohled od připravených záchranářů.

Orion vynesla na oběžnou dráhu raketa Delta IV.

Programový manažer Orionu Mark Geyer neskrýval spokojenost: „Těžko existuje lepší den než dnešek. Dostali jsme se právě tam, kam jsme chtěli. U některých z těch obrázků, kde vidíte rám okna, ani nemáte pocit, jako že sledujete satelit, ale cítíte se jako sám astronaut.“

První pilotovaný let Orionu s lidskou posádkou je plánovaný na rok 2020.

Projekt Orion je následovníkem předchozího projektu pilotovaných kosmických lodí Constellation. Ten byl ale zastaven administrativou prezidenta Baracka Obamy. Do nové koncepce rozvoje kosmonautiky se dostala Constellation už jako Orion s plánem dostat člověka nejen na Měsíc, ale také na povrch planety Mars. Poté, co kvůli nehodě Columbie došlo k přerušení provozu raketoplánů, je úspěšný let Orionu pro americkou kosmickou agenturu NASA významný úspěch.

Orion pro NASA vyrábí konsorcium pod vedením firmy Lockheed Martin. Na financování projektu se podílí i Evropská kosmická agentura.

Zdroje[editovat]

  • SICELOFF, Steven. Team Effort Produced Orion Success – Gerstenmaier [online]. NASA, [cit. 2014-12-05]. Dostupné online. (anglicky)