Přeskočit na obsah

Kosovo neuznáme, vzkázal Fico Cvetkovićovi

Z Wikizpráv

Pondělí

Na setkání slovenského premiéra Roberta Fica se svým srbským protějškem Mirkem Cvetkovićem v Bratislavě zopakoval slovenský premiér to, co jeho vláda zastává už delší dobu, a co on sám šíří do světa již více než rok. Že Slovensko samostatný kosovský stát neuzná. Fico se přitom odvolává na politiku opoziční SMK, zastupující zájmy maďarské menšiny na jihu Slovenska. Tu považuje za nebezpečnou.

Bývalá srbská provincie Kosovo vyhlásila nezávislost v únoru 2008 a stále je velmi žhavým tématem mezinárodních diskuzí. Mnohé země stát uznat odmítají, včetně Srbska a jeho hlavního spojence v této záležitosti, Ruska. Naopak Spojené státy uznaly Kosovo jako jedna z prvních zemí a stejně tak učinila i většina zemí Evropské unie. Česká republika kosovský stát uznává.

Kromě kosovských vyjádření vyslovil premiér Fico také podporu srbské vládě v úsilí vstoupit do Evropské unie. Rozšířit politicko-ekonomický klub v současné době 27mi zemí se Srbsko rozhodlo po výměně vlády; v současné době vládne v Bělehradě blok proevropských sil (v čele s Demokratickou stranou), který považuje integraci se zbytkem Evropy za klíčovou prioritu.

Zdroje[editovat]

  • Slovensko neuzná Kosovo, zopakoval Fico na stretnutí s Cvetkovičom. Pravda [online].  [cit. 2009-09-21]. Dostupné z: [1]. (slovensky)