Přeskočit na obsah

Kosovské domy trpí nedostatkem proudu

Z Wikizpráv

Středa

Poloha Gnjilane (alb. Gjilan) na mapě Kosova

V Gnjilane a dalších oblastech Kosovského pomoraví dochází poslední dobou k drastickému omezení a výpadkům dodávek elektrické energie. Elektřina v některých místech není dostupná až pět či šest hodin, jinde je jí však dostatek.

Podle informací, které deníku Beta sdělil koordinátor srbské vlády pro opštinu Gnjilane Predrag Stojkoic, taková situace trvá již poslední tři dny; do té doby sice výpadky přetrvávaly, netrvaly však tak dlouhou dobu a světlo tak pohaslo maximálně tři hodiny.

Řešením problému, který netrápí jen menší města a obce v Kosovu, ale třeba i mnohem větší sídla například v Albánii jsou dieselové generátory. Ty jsou k vidění často na ulicích; vydávají sice velký rámus, nezbytné dodávky elektřiny ale zajistí spolehlivě. I přesto však díky rostoucí ceně paliv se nad nimi začínají objevovat otazníky. Opština Gnjilane v současné době používá generátory, které pořídilo Ministerstvo místní samosprávy. Přestože budovy veřejné správy a některé soukromé domy jich mají dostatek, například ve školách je již situace horší.[1]

Reference[editovat]

  1. Článek na beta.co.yu