Král Jiří VI. zemřel, na trůnu nahrazen Alžbětou II.

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Král Jiří VI. za válečných let

Středa 6. února 1952

Ve věku 56 let zemřel dnes brzy ráno britský král Jiří VI.. Zesnul ve spánku v královském sídle Sandringham v Norfolku. Na trůnu ho nahradí jeho teprve 25letá dcera Alžběta, toho jména druhá na anglickém panovnickém stolci.

Jiří VI. se přitom v posledních dnech dobře zotavoval z podzimních vážných zdravotních problémů, navštívil divadlo, rozloučil se s dcerou a zetěm před jejich zahraniční cestou a věnoval se bez omezení svým zálibám. Před čtyřmi měsíci podstoupil operaci nádoru, která vedla k odejmutí jeho pravé plíce.

Nová královna se spolu se svým manželem vévodou z Edinburghu okamžitě vrací z návštěvy východní Afriky. Premiér Winston Churchill svolal zasedání vlády k projednání souvisejících ústavních otázek. Parlament přerušil kvůli smutku projednávání nové politiky týkající se budoucnosti Blízkého východu. Na Churchillovu výzvu byl poté večer parlament rozpuštěn a ve stejném složení opět svolán, aby zastupitelé složili slib nové panovnici. Vlajky jsou v celém království na půl žerdi, jedinou výjimkou je královská standarta nad palácem Marlborough, kde sídlí královna Marie. Standarta vyjadřuje pokračující kontinuitu britské královské rodiny. Stanice BBC přerušila zábavné programy a vysílá pouze zprávy o počasí a povětrnostní informace pro plavidla na moři.

Vévoda Jiří se stal králem, když jeho předchůdce Eduard VIII. abdikoval kvůli milostnému vztahu. Nedlouho poté vstoupila Británie do války s Německem. Za jeho vlády navíc získala samostatnost na Británii do té doby klíčová britská kolonie Indie.

Panovník zesnul ve spánku a podle královského lékaře dr. Ansella bez bolestí. V Sandringhamu s panovníkem byli v době jeho smrti vnoučata princ Charles a princezna Anna, jeho tajemník a několik nejbližších.

Prohlášení o nástupu Alžběty II. na trůn, sestavené členy sboru Privy Council, bude čteno zítra ceremoniářem Podvazkového řádu Sirem Georgem Rothem Bellewem ze střechy St. James's Palace.

Zdroje[editovat]

  • DANIELL, Raymond. King George Dies in Sleep at Sandringham. New York Times [online]. 1952-02-06 [cit. 2012-02-05]. Dostupné z: [1]. (anglicky)