Přeskočit na obsah

Král Jiří VI. zemřel, na trůnu nahrazen Alžbětou II.

Z Wikizpráv
Král Jiří VI. za válečných let

Středa 6. února 1952

Ve věku 56 let zemřel dnes brzy ráno britský král Jiří VI.. Zesnul ve spánku v královském sídle Sandringham v Norfolku. Na trůnu ho nahradí jeho teprve 25letá dcera Alžběta, toho jména druhá na anglickém panovnickém stolci.

Jiří VI. se přitom v posledních dnech dobře zotavoval z podzimních vážných zdravotních problémů, navštívil divadlo, rozloučil se s dcerou a zetěm před jejich zahraniční cestou a věnoval se bez omezení svým zálibám. Před čtyřmi měsíci podstoupil operaci nádoru, která vedla k odejmutí jeho pravé plíce.

Nová královna se spolu se svým manželem vévodou z Edinburghu okamžitě vrací z návštěvy východní Afriky. Premiér Winston Churchill svolal zasedání vlády k projednání souvisejících ústavních otázek. Parlament přerušil kvůli smutku projednávání nové politiky týkající se budoucnosti Blízkého východu. Na Churchillovu výzvu byl poté večer parlament rozpuštěn a ve stejném složení opět svolán, aby zastupitelé složili slib nové panovnici. Vlajky jsou v celém království na půl žerdi, jedinou výjimkou je královská standarta nad palácem Marlborough, kde sídlí královna Marie. Standarta vyjadřuje pokračující kontinuitu britské královské rodiny. Stanice BBC přerušila zábavné programy a vysílá pouze zprávy o počasí a povětrnostní informace pro plavidla na moři.

Vévoda Jiří se stal králem, když jeho předchůdce Eduard VIII. abdikoval kvůli milostnému vztahu. Nedlouho poté vstoupila Británie do války s Německem. Za jeho vlády navíc získala samostatnost na Británii do té doby klíčová britská kolonie Indie.

Panovník zesnul ve spánku a podle královského lékaře dr. Ansella bez bolestí. V Sandringhamu s panovníkem byli v době jeho smrti vnoučata princ Charles a princezna Anna, jeho tajemník a několik nejbližších.

Prohlášení o nástupu Alžběty II. na trůn, sestavené členy sboru Privy Council, bude čteno zítra ceremoniářem Podvazkového řádu Sirem Georgem Rothem Bellewem ze střechy St. James's Palace.

Zdroje

[editovat]
  • DANIELL, Raymond. King George Dies in Sleep at Sandringham. New York Times [online]. 1952-02-06 [cit. 2012-02-05]. Dostupné z: [1]. (anglicky)