Krnáčová se stala první ženou v čele hlavního města Prahy

Z Wikizpráv

Středa

Adriana Krnáčová v září 2014

První ženou v historii Prahy, která bude stát v čele města, se stala Adriana Krnáčová. Bývalá předsedkyně české pobočky Transparency International a členka zastupitelského klubu hnutí ANO byla zvolena na dnešním zasedání zastupitelstva hlavního města. Od 63 zastupitelů dostala 33 hlasů, tedy právě všichni členové koalice složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, Strany zelených a STAN). Proti bylo 22 zastupitelů, sedm se zdrželo.

Koalice dvakrát rozčílila vznikající opozici. Poprvé proto, že kvůli absencím koaličních zastupitelů musela být schůze přerušena a pokračovala až večer. Podruhé, když Krnáčová před volbou nevyužila zaručený čas na představení svého programu. To kritizovali i oba poslední primátoři, Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda.

Těsná, jednohlavá většina nové koalice, měla problémy s docházkou, protože někteří její členové museli na podobné schůze v jednotlivých městských částí. I když opozice, složená nyní zejména z ODS a TOP 09, tuto věc kritizovala, Adriana Krnáčová z problému obvinila Hudečka, který schůzi na tento termín svolal a odmítl žádost o její přesunutí. Schůze tak trvala v původním termínu pouze 21 minut, než byla přerušena do večerních hodin.

To už se vrátil i Petr Štěpánek (Zelení), který byl mezitím zvolen novým starostou Prahy 4.

Následovaly i volby rady a náměstků, kterými se stali Eva Kislingerová, Petr Dolínek a také Matěj Stropnický, vůči kterému přitom další partneři v koalici měli výhrady kvůli jeho výrazně levicovým názorům.

Zdroje[editovat]

  • Přímý přenos: Primátorkou Prahy je Krnáčová, zastupitelé jí zvolili. iDNES.cz [online]. 2014-11-26 [cit. 2014-11-26]. Dostupné z: [1].