Krymští Tataři připravují referendum o autonomii

Z Wikizpráv

Neděle

Refat Čubarov

Některé ze zpravodajských serverů přináší zprávu, že zástupci krymských Tatarů se vyjádřili pro vyhlášení autonomie svého území. Reuters cituje projev předsedy medžlisu krymských Tatarů (zvykové vlády Krymských Tatarů) Refata Čubarova: „Žádám vás, abyste schválili (…) zahájení politických a právních postupů, jejichž cílem je vytvoření etnické a teritoriální autonomie krymských Tatarů na jejich historickém území na Krymu.“

Refat Čubarov předpokládá, že krymští Tataři uspořádají národní referendum, aby potvrdili snahu o autonomii. Není zatím známo, zda chtějí prosazovat autonomii na správních orgánech Ukrajiny nebo na správních orgánech krymského poloostrova okupovaného Ruskem, zatím probíhají jednání přímo s představiteli okupační velmoci.

V roce 1944, sovětský vůdce Josef Stalin nařídil hromadné deportace Tatarů z jejich vlasti do Střední Asie. Polovina deportovaných údajně zemřela během cesty. Nesměli se vrátit na Krym do konce roku 1980. Nyní na Krymu žije menšina přibližně 300 000 krymských Tatarů, která je muslimského vyznání. Tato národnostní menšina činí na některých částech poloostrova až čtvrtinu obyvatelstva.

Krym chce po Tatarech vrácení nelegálně držené půdy[editovat]

Rustam Těmirgalijev

Agentura Kryminform sdělila, že se krymská vláda chystá napravit právní vztahy k pozemkům na Krymu, které byly v minulosti údajně nezákonně obsazeny deportovanými Tatary kteří se vrátili na Krym. Část pozemků zůstane Tatarům legálně, část jich ale Krymská samospráva chce zpět, míní je využít pro veřejnou výstavbu. První místopředseda vlády Rustam Těmirgalijev sdělil, že požádá, aby Tataři tyto pozemky vyklidili.

Zdroje[editovat]

  • BACZYNSKA, Gabriela. Crimean Tatars' want autonomy after Russia's seizure of peninsula. Reuters [online]. 2014-03-29 [cit. 2014-03-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Krymští Tataři vyhlásili založení autonomie. Rádio Hlas Ruska [online]. 2014-03-29 [cit. 2014-03-30]. Dostupné z: [2].
  • Krym se zbavuje ukrajinských symbolů, Rudé náměstí slaví. ceskatelevize.cz [online]. 2014-03-18 [cit. 2014-03-30]. Dostupné z: [3].