Lady se neprodávají, AvtoVAZ sníží počet zaměstnanců na téměř polovinu

Z Wikizpráv

Pátek

Lada Granta ve výrobní lince

Firma AvtoVAZ má v plánu propustit okolo 25 tisíc zaměstnanců. Ruská největší automobilka nyní zaměstnává 55 tisíc osob, do roku 2020 tak propustí asi 45 procent lidí. Podnik tím hodlá vylepšit podle finančního ředitele Jevgenije Belinina svou konkurenceschopnost.

Firma AvtoVAZ patří do francouzsko-japonské skupiny Renault-Nissan a vyrábí vozy značky Lada. Odbyt jí ale klesá, a tak v příštích třech měsících chce snížit výrobu. Poptávka se propadá kvůli zpomalení hospodářského růstu v Rusku, ten přitom souvisí především s ukrajinskou krizí. Rychlost meziročního snížení prodeje nových osobních aut v Rusku se v červenci podle asociace AEB zvýšila na 23 procent, měsíc předtím to bylo 17 procent.

Podle vyjádření ruské vlády z tohoto týdne kabinet uvolní deset miliard rublů (necelých šest miliard korun) na další vlnu šrotovného, které by mělo prodeje podpořit.

Podle poradenské firmy PricewaterhouseCoopers se v tomto roce propadne trh s novými vozy v Rusku o 8 až 12 procent. V lednu přitom odhadovala pokles o pouhá tři procenta.

Zdroje[editovat]

  • bru; ČTK. O Lady není zájem, Avtovaz propustí skoro polovinu zaměstnanců. E15.cz [online]. 2014-08-29 [cit. 2014-08-29]. Dostupné z: [1].