Lagardeová chce jako náměstka v MMF Číňana Čua

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ču Min

Úterý

Čínský ekonom Ču Min by se mohl stát prvním zástupcem své země ve vedení Mezinárodního měnového fondu. Jako svého náměstka si ho zvolila nová výkonná ředitelka fondu Christine Lagardeová.

Prvním náměstkem ředitelky by se měl stát David Lipton. Poradce amerického prezidenta by měl na novém postu nahradit Johna Lipského, kterého působení v MMF se má završit na konci srpna. Ču pro změnu dříve působil jako viceguvernér Čínské národní banky a byl zvláštním poradcem bývalého výkonného ředitele MMF Strausse-Kahna.

Čua zastihla zpráva o jeho nominaci na konferenci ve Francii, kde mj. kritizoval evropský protekcionismus. Ten podle něj brání tomu, aby evropské banky mohly provést rekapitalizaci a přispět tak ke finanční stabilizaci celého regionu, postiženého vážnou dluhovou krizí. „Pokud dokážeme vyřešit tento problém, bankovní sektor dokáže znovu získat kapitál ze soukromého sektoru,“ předložil 59letý Ču finančníkům svůj náhled na možnosti řešení současné situace.[1]

Ču se stane dalším zástupcem Číny ve vrcholovém managementu největších ekonomických organizací světa poté, co byl v roce 2008 jeho krajan Justin Yifu Lin jmenován viceguvernérem Světové banky.

Zdroje[editovat]

  1. EU protectionism blocking bank recapitalisation: Zhu. Money Control [online]. 2011-07-11 [cit. 2011-07-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Zhu Min nominated as Deputy Managing Director of IMF. Xinhuanet [online]. 2011-07-11 [cit. 2011-07-12]. Dostupné z: [2]. (anglicky)