Legendy nelhaly: Karlův most je také z vajec

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pátek

Karlův most

Rekonstrukce pražského Karlova mostu nejenže napraví jeho léty nasbírané šrámy, ale už potvrdila i pravdivost jedné jeho legendy. Biochemici analyzovali vzorek malty odebraný při rekonstrukci a dospěli k závěru, že do ní středověcí zedníci skutečně přidávali vejce.

Štěpánka Kučková z Vysoké školy chemicko-technologické shrnula výsledek i své pocity z jeho zjištění: „K našemu velkému překvapení se nám podařilo prokázat přítomnost vaječných bílkovin.“ Nález vaječných bílkovin ve vzorcích z mostu potvrdili i odborníci z českobudějovické Jihočeské univerzity, která byla požádána o prověření výsledků.

O užívání vajec při výstavbě Karlova mostu (1357-1402), který nechal vybudovat císař Karel IV. vyprávěly mnohé zaznamenané legendy. Zatajily naopak, že zedníci užívali jako přísady do malty i mléko a mléčné produkty, klíh nebo volskou krev.

Podrobně se mohou lidé seznámit s výsledky analýzy na výstavě o dějinách mostu, která je otevřena v Muzeu Karlova mostu na Křížovnickém náměstí.

Zdroje[editovat]

  • OPPELT, Robert. Karlův most se skutečně stavěl z vajec, zjistili vědci. iDNES.cz [online]. 2008-10-15, rev. 2008-10-16 [cit. 2008-10-17]. Dostupné z: [1].