Letadlo na sluneční pohon létalo celý den a noc

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Letadlo Solar Impulse

Čtyřiadvacetihodinový test letadla Solar Impulse, které je poháněno elektrickou energií z fotovoltaických článků umístěných na jeho křídlech, skončil úspěchem. Letadlo kroužilo nad Švýcarskem déle než 25 hodin. V kokpitu jednomístného letadla byl pilot Andre Borschberg.

Podle spoluzakladatele projektu Bertranda Piccarda jde o přelomový okamžik: „Když jsme startovali, byla to jiná éra. Přistáli jsme v nové éře, kdy lidé chápou, že s obnovitelnou energií mohou dělat nemožné.“

Borschberg odstartoval za svítání a celý den nabíjel za slunečného dne akumulátory. V noci z nich pak čerpal energii na další let. Když letadlo za dalšího svítání přistálo, mělo ještě energii na další tři hodiny letu. „Nic by nám nezabránilo v letu další den a další noc – a k dosažení mýtu nekonečného letu,“ rozplýval se Piccard nadšením.

Test byl sice kvůli problému s komunikačním zařízením před necelým týdnem neplánovaně odložen, ale pak proběhl bez potíží. Závadu na zařízení označil Piccard za první velký problém, se kterým se v projektu museli vyrovnat. Vadným přístrojem byl telemetrický vysílač, který přenáší informace z letadla do kontrolního střediska. Bez něj mohla být země ve spojení s pilotem pouze prostřednictvím rádia.

Cílem projektu Solar Impulse je zkonstruovat letoun na sluneční pohon, který by byl schopný obletět Zemi.

Zdroje[editovat]

  • Solar Impulse completes record-breaking flight. Telegraph.co.uk [online]. 2010-07-08 [cit. 2010-07-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • JORDANS, Frank. Swiss team postpones solar plane night flight. AP [online]. 2010-07-02 [cit. 2010-07-08]. Dostupné z: [2]. (anglicky)