Letní kino je jeden z příkladů českobudějovické kultury zdarma

Z Wikizpráv

Pátek

Letní kino v Chrudimi (ilustrační foto)

Letní kino má svou atmosféru. Vrchol sledování filmů pod širým nebem zažívalo v 70. a 80. letech, kdy byla letní kina plná k prasknutí a i tehdy natočený film Trhák (1980) míří svůj děj k pointě, ke které dojde při premiéře pod letní oblohou. Po roce 1989 ale nastala spíš éra multikin a letní kina začala ztrácet jak z hlediska ekonomického, tak z hlediska technologického. Najít proto plná letní kina je spíš výjimka: Jako třeba v Českých Budějovicích. Recept je jednoduchý: Na filmy se tam může chodit zadarmo. Městskou pokladnu to stojí 240 tisíc korun za celou sezónu.

Je to jeden z příkladů kultury zdarma, které českobudějovická radnice připravuje pro své občany. Dále jsou to koncerty, Hudební večery na náměstí, výstava soch Umění ve městě nebo přehlídka pouličního divadla Krajinské korzo: Město lidem – lidé městu přímo v centru města v Krajinské ulici.

„Smysl mají akce, kde se lidé setkávají,“ popisuje celý kulturní program radnice šéfka odboru kultury Iva Sedláková. „Chceme, aby lidé byli vtaženi do kulturního dění. Lidé si program už hlídají, což nám dělá radost. Jde nám o to, aby se bavili.“

Někteří umělci jsou proti[editovat]

Ne každému se ale myšlenka líbí. Některé umělce naopak velmi zlobí. Domnívají se, že lidé si vyberou z nabídky programů zdarma, nabaží se a na placená představení, koncerty nebo výstavy už pak nepůjdou. „Chtěla jsem sem dostat jednu docela dobrou zpěvačku a ona odmítla,“ popisuje Sedláková a namítá: „Jsou to peníze daňových poplatníků, město s nimi nějak nakládá a v podobě kultury jim tak můžeme nabídnout zážitky.“

Zdroje[editovat]

  • Letní kino zdarma je služba, chodí kolem 1000 diváků. Českobudějovický deník [online]. 2014-07-11 [cit. 2014-07-11]. Dostupné z: [1].