Letošní festival Salzburger Festspiele přináší i Dvořákovu Rusalku

Z Wikizpráv

Neděle

Dům pro Mozarta, malá festivalová scéna v Salcburku, letos uvede i Dvořákovu Rusalku

Opera Rusalka Antonína Dvořáka bude lákadlem pro české diváky na letošním už 88. ročníku Salzburger Festspiele, jednoho z nejvýznamnějších festivalů vážné hudby. Již nyní jsou tři z pěti uvedení opery v Domě pro Mozarta vyprodaná. Režíruje Sergio Morabito, hrát bude Clevelandský symfonický orchestr se svým šéfdirigentem Franzem Welserem-Möstem. Titulní roli vytvoří finská sopranistka Camilla Nylundová (stálá první sólistka v Semperoper v Drážďanech, vystupující také ve Vídni či Kolíně nad Rýnem), Vodníka zazpívá Američan Adam Held (letos i v Metropolitní opeře nebo hamburské Státní opeře). Princem bude Piotr Beczala.

"Obsadit Rusalku není jednoduché," okomentoval výběr hlavních rolí dirigent Welser-Möst, "protože potřebujete zpěváky, v jejichž hlase je zároveň lyrická kvalita a zároveň dramatičnost." Pro inscenaci původně oslovil slavnou Renée Flemingovou, která už Rusalku s úspěchem interpretovala, ale ta dala v létě přednost své rodině. Proto dostala příležitost poprvé v této roli Nylundová, předurčená pro Rusalku podle dirigenta svým úspěchem v roli Straussovy Salomé ve Vídni.

Kromě Rusalky nebude samozřejmě chybět Mozart (Kouzelná flétna a Don Giovanni) a další opery italského či francouzského repertoáru. Zvláštní pozornost se dostane italskému soudobému skladateli Salvatoremu Sciarrinovi.

Intendant festivalu herec a režisér Jürgen Flimm svůj druhý ročník ve funkci plánuje jako konfrontaci tradičních uměleckých postupů s možnostmi využití moderních technologií.

Festspiele už ale dávno nejsou jen festivalem vážné hudby, i letos bude součástí pásmo činoherních představení (např. dramatizace Dostojevského Vojny a míru nebo inscenace divadelní společnosti Needcompany). Koncertní večery uvedou nejvýznamnější evropské a světové orchestry a komorní soubory za účasti předních sólistů. Kromě programů na tradičních festivalových scénách (v Mozarteu, Domě pro Mozarta či ve Velkém festivalovém domu) se uskuteční se i řada večerů pod otevřeným nebem.

Salzburger Festspiele se konají od 2. do 31. srpna.

Zdroje[editovat]

  • JŮZOVÁ, Markéta. Salcburský hudební festival zve diváky do sálu i pod širé nebe. iHNed.cz [online]. 2008-07-26 [cit. 2008-07-27]. Dostupné z: [1].

Odkazy[editovat]

  • Oficiální stránky (en, de)
  • Youtube interview s dirigentem Franzem Welserem-Möstem o výběru interpretů hlavních rolí Rusalky a (en)