Libye vzdala pořádání mistrovství Afriky ve fotbale 2017

Z Wikizpráv

Neděle

Libyjští fotbaloví fanoušci v průběhu zápasu africké Ligy mistrů v roce 2007

Kvůli přetrvávajícímu nebezpečí souvisejícímu s neklidnou politickou situací se musí přestěhovat mistrovství Afriky ve fotbale 2017. Pořádat ho měla Libye, ale na jejím území pokračují boje mezi vládou ustavenou po pádu režimu Muammara Kadáfího a radikálních islamistů. Zástupci libyjského fotbalového svazu a tamního ministerstva sportu to včera oznámili Africké fotbalové federaci CAF a ta bude muset hledat nového pořadatele.

Uzávěrky přihlášek afrických zemí na pořádání šampionátu bude CAF přijímat do konce září. Šampionát může uspořádat jedině země, která už má vybudovanou veškerou potřebnou infrastrukturu, ať už jde o stadiony, nebo o ubytovací kapacity. Nezbytná bude také vládní záruka.

Nejbližší africký pohár národů se uskuteční v příštím roce v Maroku. Dobré dispozice k uspořádání turnaje mají zejména jeho nedávní organizátoři, Jihoafrická republika, kde se turnaj konal v roce 2013, Gabun a Rovníková Guinea (2012) a Angola (2010). Častý pořadatel Egypt nejspíš z podobných bezpečnostních důvodů jako Libye může kandidaturu podat jen těžko.

Libye měla pořádat turnaj podruhé v historii. Poprvé to bylo v roce 1982, kdy se také libyjská reprezentace jedinkrát dostala až do finále. Druhou příležitost měla dostat původně už v roce 2013, ale kvůli občanské válce pořadatelství ponejprv vyměnila s Jihoafrickou republikou, tedy rok 2013 za rok 2017. Nyní tedy vzdala i svůj druhý termín. Pro turnaj už země začala budovat nové stadiony, např. 60tisícový Vádí al Rabí v Tripolisu. Že budou za takové situace dokončeny, se dá jen těžko očekávat.

Na mistrovství Afriky v příštím roce Libye startovat nebude. V kvalifikaci prohrála po výsledcích 0:0 a 0:3 s Rwandou.

Zdroje[editovat]

  • War-torn Libya withdraws from hosting 2017 Africa Cup of Nations. AIPS Media [online]. 2014-08-24 [cit. 2014-08-23]. Dostupné z: [1]. (anglicky)